Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kolesterole meydan okuyun

Kalp ve beden sagliginin en büyük düsmanlarindan biri kolesterol. Yüksek kolesterolün kontrol altina alinmasi ile yasam süresini uzatmak ve kalp - damar hastaliklarina bagli ölümleri azaltmak mümkün.

Kolesterol tedavisinde ilk basamak diyet. Diyet ile yüksek kolesterol seviyesi düserken kisiye dengeli bir beslenme aliskanligi da kazandiriliyor.

Kolesterol yasam için gerekli olan mum kivaminda yagimsi bir madde. Beyin, sinirler, kalp, bagirsaklar, kaslar ve karaciger basta olmak üzere tüm vücutta yaygin olarak bulunuyor. Vücut kolesterolü kullanarak kortizon ve seks hormonu gibi hormonlari, D vitamini ve yagi sindiren safra asitlerinin yapimini sagliyor. Tüm bu islemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunmasi yeterli. Ancak kanda kolesterol düzeyinin yüksek olmasi, kalp krizi için çok önemli bir risk faktörü.

Acibadem Hastanesi Kadiköy Iç Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Koptagel Ilgün yüksel kolesterolün etkileriyle ilgili sunlari söylüyor: “Kanda kolesterol yüksek bulununca bu yag kivamindaki madde tipki bir su borusunun pislik ve kireçlenmelerle tikanip suyun az akmasi gibi yillar içinde yavas yavas damar duvarina birikir, kan damarlari sertlesir, daralir hatta tikanir.”

ETKILERI

Kolesterolün yüksek olmasi sadece kalp sagligini etkilemiyor. Beyni besleyen damarlarda tikanma veya daralma, felç, konusma bozuklugu, dengesiz yürüme ve bilinç kaybina sebep oluyor. Kisacasi hangi organin damarinda ise ona bagli sikayetler görülüyor. Bununla birlikte sanilanin aksine kolesterol ile yüksek tansiyon arasinda dogrudan bir iliski yok.

Prof. Dr. Ilgün konuyla ilgili sunlari söylüyor: “Kolesterol yüksekligi, yüksek tansiyona, yüksek tansiyonda kolesterol yüksekligine yol açmaz. Ancak ikisi de kan damarlarinin etkilenmesine sebep olur. Yüksek tansiyon damarlardaki kan basincini artirarak yirtilmalara ve asinmalara sebep olur, yüksek kolesterolde damar cidarina birikerek asinma ve daralma yapar. Ama her ikisi de kan damarina birbirlerinin verdigi zarari artirirlar, ortaya çikmasini kolaylastirirlar.”

Yüksek kolesterolün beden sagligi üzerindeki etkileri çok büyük oldugu için 20 yas üzeri tüm yetiskinlerin kolesterol ölçümü yaptirmasi gerekiyor. Kolesterol 200 mg. altinda ise normal kabul ediliyor. 200 - 239 arasi sinirda yüksek; 240 mg. üstü ise yüksek kolesterol sinifina giriyor.

KOLESTEROL YÜKSEKLIGININ NEDENLERI

Kolesterol düzeyinin yüksek ya da düsük olmasini birçok faktör belirliyor. Bu etkenlerden biri kalitim. Vücudun yaptigi kolesterol miktari kismen genler tarafindan belirleniyor ve yüksek kolesterol nesilden nesile geçis gösterebiliyor. Bununla birlikte kolesterol düzeyini en çok etkileyen faktör yanlis beslenme aliskanliklari. Yiyeceklerdeki iki besin grubu, kolesterol düzeyinin yükselmesine yol açiyor: Daha çok hayvansal besinlerde bulunan doymus yaglar ve yalnizca hayvansal ürünlerle alinan kolesterol.

KOLESTEROL DIYETI

Kolesterol tedavisinde ilk basamak diyet önerilmesi. Prof. Dr. Ilgün diyetle yüksek kolesterol seviyesi düserken kisiye dengeli bir beslenme aliskanligi kazandirdiklarini belirterek

Bunlarin yani sira bütün taze ve dondurulmus sebzeler, kuru baklagiller, haslama patates, yumurta beyazi, çay kahve ve az kalorili mesrubat kolesterol hastalarina tavsiye ediliyor. Tuzlu konserve halinde sebze, cips, yumurta sarisi, mayonez, hazir salata soslari, fazla tuz, tereyagi, iç ve kuyruk yagi, margarinlerden ise kesinlikle sakinmak gerekiyor.

SON ÇARE: ILAÇ TEDAVISI

Kolesterol diyetle hedeflenen miktara inmemis ise ilaç tedavisi gündeme geliyor. Ancak ilaç tedavisi genellikle çok fazla tavsiye edilmiyor. Prof. Dr. Ilgün bunun sebebini söyle açikliyor: “Hayat boyu sürecek tedavinin ne kadar güvenilir oldugu bütün ilaçlari için gösterilmemistir. Bu nedenle yüksek kolesterol düzeyi olan bireylerin korunmasinda öncelikle diyet tedavisinde israrli olunmasi, ilaçlarin yüksek risk tasiyan hastalar saklanmasi gerekir. Diger risk faktörlerini düsürme yoluna önem verilmelidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası