Genel SağlıkHABERLER

KANSER ÖLÜMLERİ 2. SIRADA

Dr. Nedim Polat, Ülkemizde kanser en fazla erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanseri olarak görülmektedir” dedi.

Atatürk Devlet Hastanesi Patoloji Uzmanı Dr. Nedim Polat, kanserde erken teşhisin oldukça önemli olduğunu, kanserin kısaca hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalması olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Vücudu oluşturan hücrelerin birleşerek dokuları, dokularında organları oluşturduğunu, bunların belirli bir düzen içinde iş bölümleri yaparak biraraya geldiklerini belirten Dr. Polat, hücrelerin belirli bir hızda ve kontrol altında çoğaldıklarını, yaşlanınca da yine belirli bir hızda yıkıldıklarını kaydetti. Dr. Polat, şunları söyledi:

“Dışarıdan gelen ve kanser oluşturan maddelerle bu program bozulur. Sürekli çoğalmaya başlayan yıkılmayan hücreler oluşur. Programı bozulan bu hücrelere kanser hücreleri diyoruz. Hücrelerin kontrolünün bozulup çoğalması ve hastalık oluşumu süresi kanser oluşma süresidir. Bu da ortalama 15-20 yıldır. Köken aldığı dokuya göre isim veriyoruz. Kanser hücreleri köken aldığı noktaya göre belirtiler vermektedir. Kanserle daha önceki yıllara göre daha sıklıkla karşılaşılmaktadır. Tanı imkanlarının artması ve kanser hastası insanların daha önce 30-35 yaşlarına kadar yaşabilirlerken, günümüzde yaş ortalamasının tedavilerle 70-75’lere çıkmış olması gibi nedenler hastalarının sayıca fazla görülmesine neden olmaktadır. Ayrıca teknoloji gelişmiş ve teknoloji gelişirken de kanserojen maddeler insanların hayatına girmiştir. Ülkemizde kanser en fazla erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanseri olarak görülmektedir. Dünyada ve Türkiye’de kanser ölüm nedenleri arasında 2. sıradadır.”