Genel SağlıkGÜNCEL

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenilir ve konforlu bir sağlık hizmeti için doğru tamamlayıcı sağlık sigortası seçimi oldukça önemlidir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının asıl amacı bireysel ihtiyaçlara karşılık verebilmektir. Bu nedenle herkes için doğru olan bir tamamlayıcı sağlık sigortası, sizin için doğru olmayabilir.

Her bireyin tamamlayıcı sağlık sigortasına dair sınırlılıkları ve beklentileri bulunur. Ailedeki kişi sayısı, yaş sınırı, hastalık süreci gibi faktörler; ihtiyaç duyduğunuz tamamlayıcı sağlık sigortasının sınırlarını çizer. Bu sınırları bilmek ve ihtiyaçlar doğrultusunda tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmak uzun ömürlü güvenlik sağlar. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan önce dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Sigorta Acentesinin Güvenilirliği

Tamamlayıcı sağlık sigortası farklı acenteler tarafından sunulur. Seçim yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerden biri sigorta acentesinin güvenilirliğidir. Sunduğu hizmetleri en doğru şekilde yürütecek, hizmetler hakkında bilgilendirme yapabilecek acentalar tercih edilmelidir. Sigorta acentesi seçerken ihtiyaçlarınıza uygun poliçelerin yer alıp almadığına da dikkat etmeniz önerilir.

Seçmek istediğiniz tamamlayıcı sağlık sigortası şirketinin ürünler hakkında detaylı bilgi vermesi de oldukça önemlidir. Kampanyalar hakkında bilgilendiren, yenileme dönemlerini sistematik bir şekilde takip eden tamamlayıcı sağlık sigorta şirketlerini tercih etmeniz önerilir. Bu sayede sahip olduğunuz hakları sözleşmeniz dâhilinde kullanabilir herhangi bir hak kaybına uğramadan tedavi fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Sigorta Şirketlerini Karşılaştırmadan Seçim Yapmayın

Artan talep ve ihtiyaçlarla birlikte farklı kapsamlara sahip pek çok sigorta şirketi bulunur. Şirketlerin sunduğu avantajlar ve dezavantajlar çeşitlilik gösterir. Bu nedenle tamamlayıcı sağlık sigortası seçmeden önce karşılaştırma yapabilirsiniz.

Sigorta şirketlerinin anlaşmalı oldukları hastane ağları, tedavi hizmetleri, ödeme koşulları ve desteklediği teminatlar farklılık gösterir. Bu durum poliçeler arasındaki fiyat aralığının artmasına neden olur. Karşılaştırma yaparak en doğru ve bütçe dostu teklifi bulmak mümkündür. Sigorta şirketleri arasında karşılaştırma yaparken şu kriterlere dikkat edebilirsiniz:

  • Sunulan hizmetlerin kapsamı
  • Teminatların limiti
  • Primler
  • Spesifik koşullar
  • Anlaşmalı hastaların sayısı ve niteliği

Vergi Fırsatlarını Değerlendirin

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranlar kişi sayısı ve poliçe tutarına göre vergi avantajından yararlanabilir. Bu nedenle tamamlayıcı sağlık sigortasının poliçe tutarı ve kazandığınız vergi muafiyeti hakkında bilgi alınmanız gerekir. Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan önce vergi muafiyetlerini araştırabilirsiniz.

Sunulan Yenileme Garantilerini Takip Edin

Bazı tamamlayıcı sağlık sigortası acenteleri müşterilerine ömür boyu yenileme garantisi sunar. Ancak bu garantinin sunulması için sağlanması gereken bazı koşullar bulunur. Seçim yapmadan önce yenilenme garantisi koşullarını incelemeniz ve size uygunluğunu değerlendirmeniz önerilir.

Genellikle 3-4 yıl tamamlayıcı sağlık sigortasına sahip olan bireylere, bir sonraki yıl ömür boyu yenileme garantisi sunulur. Ancak bağlılık kriterinin yanı sıra tedavi geçmişi ve kullanım durumu gibi kriterler de göz önünde bulundurulur. Bu konuda poliçenizi hazırlayan şirketten bilgi alabilir ve garanti sürenizi takip edebilirsiniz.

Size Özel Kampanyaları Araştırın

Tamamlayıcı sağlık sigortaları bazı durumlarda kampanyalı fiyat alternatifleri sunar. Eş veya çocuk durumu fiyatların düşmesine neden olabilir. Pek çok TSS acentesi aile için hazırlanan poliçelere özel düşük fiyat avantajı sağlar. Bu sayede kampanyalı fiyatlarda aile boyu kaliteli sağlık hizmeti almak mümkündür.

Uzuv kaybı yaşayanlar, hamileler ya da kronik bir hastalığı bulunanlar için özel koşullar sağlayan tamamlayıcı sağlık sigorta poliçesi alternatifleri de bulabilirsiniz.