Genel SağlıkHABERLER

İNSAN ÖMRÜ UZAYABİLİR

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Veysel Aysel düzenlenen basın toplantısında, pilot bölge olarak Ege Üniversitesi’nde üretilmekte olan ve tatlı sularda yetişen “spirulina”, “scenedesmus” ve “chlarella” isimli yosun tabletleriyle ilgili bilgi verdi.

Zayıflamak veya şişmanlamak isteyen kişilerin, “spirulina” isimli yosundan elde edilen tableti düzenli kullanarak amaçlarına ulaşabileceklerini ifade eden Prof. Aysel, “Bu yosun, eğer aç karnına alınırsa şişmanlatır, tok karnına alınırsa zayıflatır” dedi. Prof. Dr. Aysel, daha önce 98 kilo ağırlığında olduğunu ifade ederek, “Bu yosun hapını düzenli olarak kullanmaya başladıktan sonra, kısa bir süre içinde 84 kiloya düştüm. Bu yosun hapı ve tozu, ayrıca insana büyük enerji veriyor” diye konuştu.

Yosunların insan ömrünü 7 yıl uzattığını savunan Prof. Veysel Aysel, şunları kaydetti: “Yosunların insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır. Bugün insan ömrü yosunlar sayesinde 7 yıl uzuyor ama gelecekte insanoğlu, yosun tabletlerinden günde 3 öğün kullanarak, günlük tüm ihtiyaçlarını karşılayacak hale gelebilecektir. İnsan ömrü de gelecekte yaklaşık 140-150 yıl olacaktır.”

İnsanoğlunun yosunları M.Ö 4200’lü yıllardan bu yana kullandığına da dikkati çeken Prof. Aysel, denizlerde çok değerli yosunlar bulunduğunu sözlerine ekledi. Prof. Aysel, bilim dünyasına başvurmadan, herhangi bir tatlı su ve deniz yosununun bilinçsizce kullanılmaması uyarısında da bulundu.

Prof.Dr. Veysel Aysel, 20 maddede topladığı ve basın mensuplarına dağıttığı uzun yaşamanın sırlarını da şöyle açıkladı: “Az yemek, yarı aç yarı tok dolaşmak. Et, balık, süt, yağ, peynir, yumurta gibi ürünleri az tüketmek, tuz kullanmamak. Uyarıcı olan kahve, çay, çikolata, alkol, tütün, şeker ve gazlı içeçeklerden uzak durmak. Daha çok çiğ sebze ve meyve tüketmek. Lifli besinler yiyerek bağırsakları boş ve temiz tutmak. Her gün yarım saat hızlı adımlarla yürümek, asansör yerine merdivenleri kullanmak. Yaşam boyu sürekli spor yapmak. Soluk alırken sık sık diyaframı kullanmak Sabun kullanmadan her gün sıcak duş yapmak. Her gün tartılarak ideal kiloyu aşmamak. Kan dolaşımını engelleyen dar pantolon, ayakkabı ve kemerden kaçınmak. Bugünü yaşamak, geçmişi düşünerek hüzünlenmenin, geleceğe bakarak karamsar olmanın anlamsız olduğunu bilmek. Günün yorgunluğunu atmak için her akşam gözler kapalı 20 dakika dinlenmek. Duygusal ve zihinsel olarak aktif olmak. Yaşamın denetimini başkasına bırakmamak, bağımsız olmak. Neşeli ve sağlam dostlar edinmek. Kendimizi hiç emekliye ayırmamak. Çok seyahat etmek. Esnek olmak. Kesinlikle sigara içmemek.”