Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklikteki yanlis beslenme obezite sebebi

Türkiye Milli Pediatri Derneginin 55. kez düzenledigi Milli Pediatri Kongresi için ülkemize gelen bebek beslenmesi uzmani Prof. Dr. Berthold Koletzko, Türkiye’de ve dünyada bebek ve çocuk beslenmesinin yetiskinlikteki obeziteyle iliskisi hakkinda mesajlar verdi. Prof. Dr. Berthold Koletzko, bebek ve çocuklarin beslenme ihtiyaçlarini karsilamak üzere besinleri tam ve dogru miktarlarda sunma misyonu ile SMA mamalarini anne babalarin kullanimina sunan Pfizer Nütrisyon tarafindan agirlandi.

Münih Tip Merkezi Üniversitesinde uzman olan Prof. Dr. Berthold Koletzko, bebek beslenmesinin saglik üzerideki etkisinin yalnizca bebeklik dönemiyle kalmayip, bireylerin ergenlik ve yetiskinlik dönemlerindeki sagligi ve kilosu üzerinde de etkili oldugu mesajini verdi. Erken dönemdeki beslenmenin ileriki dönemlerde (diyabet, hipertansiyon, astim, kardiyovasküler hastaliklar gibi) obeziteyle iliskili hastalik riski üzerinde etkili oldugunu ifade etti. Dünyada yapilan arastirmalarin buna isaret ettigini ve yasamlarinin ilk yilinda vücut agirligi hizli artis gösteren bebeklerin ileriki yillarda obezite riskinin arttigini söyledi.

Anne sütüyle beslenen bebeklerde obezite riski düsük

Prof. Dr. Berthold Koletzko anne sütüyle beslenen bebeklerde yasamin ileriki dönemlerinde obezite riskinin yüzde 22-25 daha düsük oldugunu ifade etti. Daha az ancak daha kaliteli protein içerigine sahip, anne sütüne daha yakin tasarlanan modern formüllerle beslenen bebeklerde de bu riskin azaldigini söyledi.

Türkiye Avrupa’ya kiyasla yüksek obezite riskiyle karsi karsiya

Dr. Koletzko Avrupa’nin diger ülkelerine kiyasla Türkiye’nin çocukluk ve yetiskinlikte yüksek obezite riskiyle karsi karsiya oldugunu ifade etti. Türkiye’nin her 4 yetiskinden birinde obezite görülen ABD gibi ülkelerle ayni kategoride yer aldigini bildirdi.

Bebeklikte inek sütü yetiskinlikte obezite sebebi

Dr. Koletzko, bebeklerin ilk alti ayda sadece anne sütüyle beslenmesi gerektigini, alti aydan sonra bebekler için gelistirilen anne sütüne yakin modern formüllerle besin takviyesi yapilabilecegini vurguladi. Koletzko bebek beslenmesinde anne babalari protein içerigi yüksek olmayan formülleri tercih etmeleri konusunda uyardi. Bebeklerin ilk yilda inek sütüyle beslenmemesi gerektigini ifade eden Koletzko, anne sütü ve anne sütüne yakin formüllere göre inek sütünün protein içeriginin 3 kat daha fazla oldugunu ve ileriki dönemlerde obeziteye neden olma riskinin yüksek oldugunun altini çizdi. Anne babalar bu konuda ürün etiketlerini okuyarak bilgilenebilir ya da bir çocuk doktoruna danisabilirler.

Bebek beslenmesinde proteinin önemi konusunda arastirmalarini sürdüren Prof. Koletzko, bebeklik döneminde alinan fazla proteinin çocuklukta hizli kilo alimina ve yetiskinlik döneminde obeziteye neden oldugunu savunuyor. Bu konuda son yapilan arastirma sonuçlari da benzer sonuçlara isaret ediyor. Harder ve arkadaslari (1)’nin 2005’te yaptigi meta-analiz çalismasi bebeklerin anne sütüyle beslendigi her ay için ileriki dönemde obezite riskinin yüzde 4 azaldigini ortaya koymustu. 30 arastirmanin incelendigi 3 farkli meta-analize göre ise erken dönemde hizli kilo artisi, okul ve yetiskinlik döneminde 2-3 kat daha fazla obezite riskine neden oluyor (2).

Berthold Koletzko hakkinda

Erken dönem beslenme konusunda yapilan AB projelerinde çalisan uzmanlardan biri olan Koletzko, Almanya’da Münih Tip Merkezi Üniversitesi Hauner Çocuk Hastanesinde Metabolizma ve Beslenme Tibbi Bilim Dali Baskanidir. Güney Afrika ve Tanzanya’daki çalismalarindan sonra Düsseldorf’ta pediyatri alaninda uzmanlasmistir. Doktora sonrasi arastirmasini Kanada’da Toronto Üniversitesi Çocuk Hastanesinde klinik beslenme ve metabolizma alaninda yapmistir.

Arastirmalarinda çocukluk dönemi beslenmesi ve metabolizma, hamilelik ve emzirme, metabolik hastaliklar ve klinik beslenme gibi konulari ele almaktadir. Çok sayida ödüle layik görülmüs olan Koletzko’nun 750’den fazla akademik yayinda imzasi bulunmaktadir.

Kaynaklar

1. Harder et al, Am J Epidemiol 2005; 162: 397-403.
2. Baird, 2005, Monteiro 2005, Ong 2006.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası