Genel SağlıkHABERLER

POZİTİF DÜŞÜNCE HASTALIĞI YENİYOR

Amerikalı bilimadamlarının araştırmaları negatif düşünceye sahip insanların, hastalığa karşı daha savunmasız olduğunu gösterdi.

Ulusal Bilim Akademisi, negatif beyin dalgalarının zayıflayan bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri üzerine çalışıyor. Wisconsin Üniversitesi’nden araştırmacılar, negatif düşünceli insanlarla yaptıkları çalışmalarda ateş düşürmek için yapılan iğnelere karşı vücudun tepkisiz kaldığını ifade ettiler.

Doktor Richard Davidson yaşları 57-60 arası değişen 52 kişiyle yaptığı araştırmadan sonra duyguların, sağlık sistemini etkileyen sistemler için önemli olduğunu söyledi.

Araştırma süresince deneklerden kendilerini mutlu eden ve sinirli olmalarına neden olan iki olay düşünmeleri istendi. Beyin aktiviteleri takibe alınarak beynin hangi tarafının aktif olduğu belirlendi. Bütün deneklere standart uygulanan ateş düşürücü iğneye verilen tepkiler sonucunda beynin sol tarafı aktif olanların pozitif düşünceleri olduğu ve vücutlarının iğneye tepki verdikleri saptandı. Negatif düşüncelilerin bağışıklık sisteminin zayıf olduğu belirtildi.

Davidson vücudu etkileyen mekanizmayı anlayabilmek için beyin hareketlerini incelediklerini açıkladı.