Genel SağlıkHABERLER

KEMİK ERİMESİNDE KAHVE FAKTÖRÜ

Uzmanlar fazla kola ve kahvenin kemik erimesini çoğalttığına dikkat çekerek, Çocukları koladan uzak tutun uyarısı yaptı.

OMÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kuru,

OMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Kuru, dünyada her yıl osteoporoza bağlı olarak 3 milyonun üzerinde kırık meydana geldiğini, yapılan hesaplamalara göre 50 yaşın üzerindeki her 2 kadından birinde osteoporoza bağlı olarak bir veya daha fazla kırık oluştuğunu ve bunun sağlık maliyetinin sadece ABD’de 15 milyar doları aştığını söyledi.

Osteoporoza bağlı kırıkların vücudun her tarafından görülebilmekle birlikte sıklıkla omurga, el bileği ve kalçada meydana geldiğini belirten Doç. Dr. Kuru, “Omurgada oluşan çökme kırıkları kronik sırt ve bel ağrılarına neden olarak kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde bozmaktadır. Kalça kırıklarında ise durum daha vahimdir. Kalça kırığı geçirenlerin yüzde 12-20’si kırığı takiben ilk yıl içerisinde ölmekte, üçte biri bakımları için tam bağımlı hale gelmekte ve yüzde 50’si ise kırık öncesi duruma dönememektedir. Tüm bu yönleriyle osteoporoz çok önemli bir halk sağlığı problemi oluşturmaktadır” diye konuştu.

Normalde kemik yoğunluğunun büyüme çağı boyunca arttığını ve 25 yaşında zirveye ulaştığını, devamında 10 yıl boyunca sabit kaldığını, 35 yaşından sonra erkeklerde ve kadınlarda yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak her yıl yüzde 0.3 ila 0.5 arasında bir kayıp meydana gelmeye başladığını kaydeden Doç. Dr. Kuru, kadınlarda menopoz döneminde östrojen hormonundaki eksiklikten dolayı bu kayıp hızının arttığını ve yıllık yüzde 2 ila 5’lere ulaştığını, bu yüzden osteoporozun kadınlarda önemli bir sağlık problemi haline geldiğini vurguladı. Doç. Dr. Ömer Kuru, osteoporozun daha çok kadınlarda görünen bir hastalık olduğunu belirtti, ancak her 8 erkekten birinde osteoporoz görmenin de mümkün olduğuna dikkat çekti.

Osteoporozun tedavisinin amacının kemik yoğunluğunu ve gücünü artırmak suretiyle kemik kaybını ve kırık oluşumunu önlemek olduğunu bildiren Doç. Dr. Ömer Kuru, osteoporozdan korunmanın yollarını şöyle sıraladı:

“Kemik kaybını azaltan ve kemik gücünü artıran ilaçların kullanılması, düzenli egzersiz, osteoporoz için en iyi egzersiz yürüyüş. Haftada en az 3 gün 1-2 saat tempolu yürüyüş hem nöromusküler koordinasyonu artırarak düşme riskini önlüyor, hem de kemik yoğunluğu üzerine olumlu etkileri var. Hayatı boyunca günde bir paket sigara içenlerde kemik kütlesindeki normal kayba ilaveten yüzde 5-10’luk kayıp meydana geliyor. Ayrıca sigara içen kadınlar erken menopoza giriyor. Fazla kahve, kola içilmesi kemik erimesini artırıyor. Özellikle çocukları koladan uzak tutmamız gerekiyor. Normal kemik yoğunluğunun devam ettirilebilmesi için günde 1000-1500 miligram kalsiyum ve 400-800 ünite D vitamini alınması gerekir.”