Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YEMEKLERDEN SONRA DISLERI FIRÇALAMAK ÇÜRÜK NEDENI

Yemeklerden hemen sonra dis firçalamanin çürüklere neden oldugunu biliyor muydunuz? Dentaluna Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Arzu Yalniz Zogun, yemeklerden sonra ve asitli içecekleri içtikten hemen sonra dis firçalamanin sanildigi gibi dis sagligini korumadigini aksine çürüklere neden olabilecegini ifade etti.

Dentaluna Dis Klinigi’nden Arzu Yalniz Zogun, yemeklerden hemen sonra disleri firçalamanin çürüklere neden olabilecegini belirtti. Dislerin yemeklerden en az yarim saat sonra firçalanmasi gerektigini ifade eden Zogun, söyle konustu: “Yemek yerken dislere yapisan yemek artiklari kisa süre içerisinde aside döner. Yemekten hemen sonra dislerinizi firçalamaniz ise o asidin agiz içerisinde yayilmasina neden olur. Bu asitler ise dis minesinin kalitesini düsürür, dayanikliligini azaltir. Bu nedenle yemeklerden en az yarim saat sonra disleri firçalamak en dogrusudur.”

Uyku sirasinda agizda asit oraninin arttigi için geceleri çürük riskinin arttigini da ifade eden Zogun, yatmadan önce mutlaka dislerin firçalanmasi gerektigi konusunda uyarida bulundu.

Dislerinizi dogru firçalayin

Çogu kisinin dislerini nasil firçalayacagi konusunda yeterli bilgiye sahip olmadigini ifade eden Dis Hekimi Zogun, dogru dis firçalama teknikleriyle ilgili de ipuçlari verdi: “Öncelikle firça 45 derecelik bir açiyla dise yaklastirilmali ve disin eni dogrultusunda ileri-geri hareketlerle firçalanmalidir. En son dis etinden asagiya dogru bir süpürme hareketiyle islem tamamlanir. Dislerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler dar oldugundan firça dik olarak tutularak firçalanmalidir. Unutulmamalidir ki, bakteri plagi ve yiyecek artiklarinin yogun oldugu dislerin arka yüzleri, arka disler ve dil de temizlenmelidir.”

Elma ve armutu isirarak yemek disi temizler

Dis sagligi için dislerin düzenli olarak temizlenmesi gerektigini söyleyen Dis Hekimi Arzu Yalniz Zogun, bunun için elma ve armut gibi sert meyvelerin biçakla kesmek yerine direkt olarak isirarak yenmesini önerdi. Zogun, “Kati meyveleri isirarak yerseniz dislerinizin arasindaki yemek artiklari da temizlenir. Bu nedenle hastalarimiza kati meyveleri isirarak yemelerini öneriyoruz”dedi.

Alkali besinler çürüklerden korur

Dis çürüklerine karsi düzenli beslenmenin önemine de deginen Zogun, ara ögünlerde sekersiz besinler seçilmesinin çürükleri artirdigini belirterek su önerilerde bulundu: “Ara ögünler sekersiz gidalardan seçilmeli. Kurutulmus meyvelerin seker miktari daha fazladir ve dise yapisabilir. Ara ögünde meyve yenirse arkasindan peynir gibi alkali bir besin yemelidir. Ögünlerde su ve süt en iyi içeceklerdir. Asitli içecekler yemek sirasinda içilebilir ancak yalniz içilmesi çürüklere neden olabilir. Bu nedenle asitli içeceklerin etkisini hemen arkasindan su içerek azaltabilirsiniz.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası