Genel SağlıkHABERLER

YANLIŞ BESLENME KANSIZLIK YAPIYOR

Vücudun kan miktarındaki azalma olarak tanımlanan anemi hastalığının (kansızlık), yetersiz ve dengesiz beslenme sonucu ortaya çıktığı bildirildi.

Nöroloji uzmanlarından Dr. Emin Çakır, kansızlığın, toplumda gerektiği gibi ciddiye alınmadığını belirterek, bu problemi yaşayan pek çok kişinin kendi kendini tedavi etmeye kalkıştığını öne sürdü. “Çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen kansızlığın ortaya çıkarılması ve tedavi edilmesi tıbbi müdahale gerektirir” diyen Dr. Çakır, anemi hastalığının, özellikle kırsal kesimlerde daha yaygın şekilde görüldüğünü vurguladı.

Doktor denetiminden uzak gebelikler, doğumlar, ağır çalışma şartları ve tek yönlü beslenme gibi faktörlerin de kansızlığa yol açtığını anlatan Uzman Dr. Emin Çakır, “Araştırmalara göre, yetersiz beslenen ve parazit taşıyan çocuklar ile birden çok doğum yapmış ve jinekolojik sorunları bulunan kadınlar risk grubunda yer alıyor” diye konuştu.

Anemi tedavisinde en önemli unsurun teşhis olduğunu vurgulayan Dr. Çakır, bu hastalıktan korunmak için ıspanak, marul, pancar, havuç, domates, kereviz, üzüm, elma ve erik yenmesini tavsiye etti.