Genel SağlıkHABERLER

YENİ BİR BEDENDE DAHA ÇEKİCİ BİR SEN…

Günümüzün metropol kadınlarının tek derdi yaşlılık izlerine meydan okumak değil aynı zamanda daha çekici bir görünüme kavuşmak… Hatta bu işlem için banka kredisi alanlar bile var. Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu hastalarının birçoğunun sadece yaşlılık izlerini yok etmek için değil daha alımlı bir görünüm için de estetik merkezlerine başvurduğunu belirterek uygulanan ameliyatlar hakkında bilgiler verdi.

Güzellik Anlayışı Değişti…

Uygulanan birçok ameliyat kişinin kendini mutlu ve huzurlu hissetmesini sağlıyor. Kadınlar kozmetik amaçlı işlemler için de estetik merkezimize başvurabiliyorlar. Kadınların yaşlılık izlerine meydan okumak istemelerinin yanı sıra daha seksi ve alımlı bir görünüm için yaptırdıkları ameliyatlar da olabiliyor. Çünkü dünya genelinde artık daha çekici bir görünüme kavuşmak trend haline dönüştü. Ayrıca toplumun güzellik anlayışı değişti bu sebeple banka kredisi alarak estetik ameliyat yaptıranlar da olabiliyor.

Daha Çekici Olmak İçin Uygulanan Ameliyatlar

Aslında estetik ameliyatlar zaman zaman sağlık amaçlı yapılsa da hastaların güzel ve seksi bir görünüm için yaptırdıkları çeşitli ameliyatları şu şekilde sıralayabiliriz.

Brezilya Kalçası: Brezilya tarzı yüksek ve dışa bombeli ve selülitsiz popolara sahip olmak isteyenlere uygulanıyor. Popo estetiğiyle ilgili günümüzde uygulanan birkaç değişik yöntem mevcuttur.

* Dikişle popoyu asma yönteminde hiç iz olmaması avantajken kalıcı olmaması ciddi bir dezavantaj. Genellikle 3–6 ay arasında bu dikiş gevşiyor ve etkisini kaybediyor.

* Popo bölgesine lipofilling yapmak bir başka yöntem. Eğer fazlalık varsa basenlere yani poponun yan – alt bölgelerine liposuction yapmak ve poponun üst bölgelerine yağ enjeksiyonu yaparak dolgunluk sağlamak.

* Sarkık görünen popoya ise popo kaldırma (dikleştirme) ameliyatı uygulanmaktadır.

Çok gevşek derili ve aşırı kilo veren insanlarda popo sarkabilir. Bunlara belden veya kalça üstünden geçen kesilerle, beldeki ve popo üst bölümündeki sarkan deri ve yağ kısmı bir kuşak gibi çıkarılarak kalça yukarı doğru çekilir, dikişler mayo altında kalır. Genel anestezi ile hastanede yapılan 4–5 saatlik bir ameliyattır. Hasta bir gün hastanede yattıktan sonra evine çıkabilir. 10–15 gün evde istirahat ettikten sonra sosyal hayatına dönebilir.

Göğüs dikleştirme: Yaş ilerledikçe sarkan göğüsler için uygulanan bu operasyon genellikle genel anestezi altında yapılır. Ameliyatın yapılması genellikle 1,5–3,5 saat arasında bir süre alır. Memeler ilk 1–2 gün hafif mor, şişmiş görünür ve rahatsızlık verebilir, ama ciddi bir ağrı oluşturmaz. Bandajlar 7 gün sonra çıkarılır.

Göğüs büyütme: Küçük göğüslü bayanların sıklıkla uygulattığı bu ameliyat göğüs altından 3 veya 4 cm. kesilerek, meme dokusunun arkasına ameliyat öncesi belirlenen implant konur. Eğer meme istenilen boyutlara geldi ise ameliyat tamamlanır. Genellikle talep, göğüs ölçüsünün en küçük boydan 85 C`ye çıkarılması yönündedir. 1–2 saatte gerçekleştirilen işlem sonrasında hasta aynı gün taburcu edilir. Ancak 2–3 gün dinlenmeyi öneriyoruz.

Karın germe: Göbek kısmındaki yağlanmadan şikayetçi bayanların uygulattığı bu işlemde karın gerilir, tamamen dümdüz olur. Tekrar aynı bölgede yağ oluşumu söz konusu değildir. Karın duvarı kasları gevşemişse, dikişle karın duvarı da gerilir. Aynı esnada karın duvarının yan bölümündeki kaslara güçlendirme dikişleri konularak, bel oyuntusu oluşturulur. Göbek deliği yeni yerine yerleştirilerek işlem sonlandırılır.

Bacak kontörü: Kasıktan başlayıp arkada kalça kıvrımına uzanan bir kesi yapılır. Bacak derisi yukarı doğru gerilir. Deri şekillendirilip, fazlası atılır. Kalıcı dikişlerle işlem tamamlanır.

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu
Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı