AMELİYAT SIRASINDA, KARNINDA İĞNE UNUTULDU

Samsun’da, kanser nedeniyle böbrek ve rahim operasyonu geçiren kadın, karnında unutulan iğne nedeniyle yeniden tedavi altına alındı

Çarşamba İlçesi’nde oturan Zarife Bayrak, yakalandığı kanser nedeniyle yaklaşık 1,5 yıl önce Samsun Doğumevi’nde rahim, Devlet Hastanesi’nde de böbrek ameliyatı geçirdi. Bir süre sonra ağrılarının artması üzerine tekrar başka bir doktora muayeneye götürülen Bayrak’ın, çekilen röntgeninde sol karın bölgesinde ameliyat iğnesi bulunduğu anlaşıldı.

Geçirdiği ağır ameliyat nedeniyle yeniden ameliyata alınamayan ve ilaç tedavisi gören Zarife Bayrak (50), iğnenin bulunduğu bölgede iltihaplanma olması üzerine, tekrar Samsun Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Zarife Bayrak, hastalığı nedeniyle konuşma güçlüğü çekerken, hasta yakınları, iğnenin, Samsun Devlet Hastanesi’ndeki ameliyat sırasında unutulduğunu ileri sürdüler.

Ameliyatı gerçekleştiren Hastane Başhekimi Opr. Dr. Ferhat Günaydın ise iğnenin hangi ameliyat sırasında unutulduğunun kesin olmadığını belirterek şunları anlattı: “Gerekli tahliller yapılıyor. Ancak hastanın özel durumu nedeniyle iğnenin alınıp alınmayacağına daha sonra karar verilecek. Olayın üzerinden yaklaşık 1,5 yıl geçti. Bu zamana kadar neden bize tekrar başvurmadı, bize hiç kontrole gelmedi? Şimdi böyle bir iddia ortaya atılıyor.”

Günaydın, ameliyat sırasında kullanılan aletlerin hepsinin sayıldığını ve ameliyat sonrasında da tekrar sayım kontrolü yapıldığını ifade ederek, “Belki kullanılan komplekslerin arasına sıkışarak girmiş olabilir. Çünkü ameliyat sırasında kullanılan iğnelerin sayımı yapılmıyor. Belki arasına karışmış olabilir” diye konuştu.