Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Güzel bir gülüs için dis beyazlatmayi tercih edin

Dis beyazlatma yöntemi ile isildayan beyaz dislere sahip olmak 21. yüzyilin olayi gibi görünse de, dis beyazlatma teknigi yüz yillar boyunca farkli biçimlerde kullanildi.

Dis sagligini korumak için yapilan agiz ve dis temizleme aliskanligi antik çaglara kadar uzaniyor. M.Ö. 3000 yillarinda insanlar agiz ve dis sagliklari için dis firçasi yerine küçük çubuklar kullaniyordu. Bu küçük çubuklar dislerdeki parçaciklari kaziyarak dislerin daha temiz olmasini sagliyordu. Günümüzde saglikli dislerin yaninda daha beyaz dislere ve daha güzel bir gülüse sahip olmak oldukça önemli. Dis Hekimi Özlem Acar daha beyaz dislere sahip olmak için en çok tercih edilen yöntemin dis beyazlatma yöntemi oldugunu ve bu yöntemin 1980’lerin sonlarinda uygulanmaya baslandigini söylüyor. Acar “Günümüzde dis beyazlatma yönteminde kullanilan peroksit eskiden dis hekimleri tarafindan dis eti tedavisinde oral antiseptik olarak kullanilan bir madde idi. Dis hekimlerinin jeli dis etlerinin üzerinde daha uzun süre tutmak için farkli yollar denemeleri sirasinda maddenin dislerde beyazlamaya neden oldugu anlasildi. Bugün kullanilan dis beyazlatma yöntemi eskiden dis eti tedavisinde uzun yillar kullanilan bir teknikti.” dedi.

Yaslanma, kahve, kola, sarap içimi, sigara kullanimi, tetrasiklin içeren ilaçlar ve hatta genetik hastaliklar gibi birçok nedene bagli olarak meydana gelen dislerde renklesme gülüsümüzü etkileyen önemli etkenler arasinda yer aliyor. Daha beyaz disler ile daha güzel bir gülüse sahip olmak isteyenlerin tercih ettigi dis beyazlatma teknigi iki farkli yöntem ile uygulaniyor. Bu yöntemlerin biri evde digeri ise ofiste dis beyazlatma yöntemidir. Ofis tipi dis beyazlatma dis hekiminin disleri plaktan arindirmak için yapacagi dis tasi temizligi ile baslar. Daha sonra dislerin üzerine sürülen beyazlatma jelinin halojen/ led isik kaynaklari ya da lazerle aktive edilmesi sonucu disin içindeki renkli sivinin disten uzaklastirilmasiyla elde edilir. Lazer veya diger isik kaynaklari disi beyazlatmaz, sadece beyazlatma jelinin aktive olmasini saglayarak gerekli kimyasal reaksiyonu baslatir. Evde yapilan dis beyazlatma islemin de ise kisi uygulamayi evde kendisi yapar. Bunun için agzin ölçülerine göre yapilan plaklara jeller konulur ve bu sekilde 2-3 saat agizda tutulur. Ancak ev tipi dis beyazlatma isleminde kullanilan solüsyonlarin konsantrasyonu ofis tipinde uygulanana göre daha düsüktür. Bu islemle elde edilen beyazlik da ofis tipine göre daha uzun sürede elde edilir.

Siz de gülüsünüzle karsinizdakileri etkilemek istiyorsaniz dis beyazlatma yönteminden yararlanip parlak bir gülüse sahip olabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası