Genel SağlıkHABERLER

GÜZEL BİR GÜLÜŞ İÇİN DİŞ BEYAZLATMAYI TERCİH EDİN

Diş beyazlatma yöntemi ile ışıldayan beyaz dişlere sahip olmak 21. yüzyılın olayı gibi görünse de, diş beyazlatma tekniği yüz yıllar boyunca farklı biçimlerde kullanıldı.

Diş sağlığını korumak için yapılan ağız ve diş temizleme alışkanlığı antik çağlara kadar uzanıyor. M.Ö. 3000 yıllarında insanlar ağız ve diş sağlıkları için diş fırçası yerine küçük çubuklar kullanıyordu. Bu küçük çubuklar dişlerdeki parçacıkları kazıyarak dişlerin daha temiz olmasını sağlıyordu. Günümüzde sağlıklı dişlerin yanında daha beyaz dişlere ve daha güzel bir gülüşe sahip olmak oldukça önemli. Diş Hekimi Özlem Acar daha beyaz dişlere sahip olmak için en çok tercih edilen yöntemin diş beyazlatma yöntemi olduğunu ve bu yöntemin 1980’lerin sonlarında uygulanmaya başlandığını söylüyor. Acar “Günümüzde diş beyazlatma yönteminde kullanılan peroksit eskiden diş hekimleri tarafından diş eti tedavisinde oral antiseptik olarak kullanılan bir madde idi. Diş hekimlerinin jeli diş etlerinin üzerinde daha uzun süre tutmak için farklı yollar denemeleri sırasında maddenin dişlerde beyazlamaya neden olduğu anlaşıldı. Bugün kullanılan diş beyazlatma yöntemi eskiden diş eti tedavisinde uzun yıllar kullanılan bir teknikti.” dedi.

Yaşlanma, kahve, kola, şarap içimi, sigara kullanımı, tetrasiklin içeren ilaçlar ve hatta genetik hastalıklar gibi birçok nedene bağlı olarak meydana gelen dişlerde renkleşme gülüşümüzü etkileyen önemli etkenler arasında yer alıyor. Daha beyaz dişler ile daha güzel bir gülüşe sahip olmak isteyenlerin tercih ettiği diş beyazlatma tekniği iki farklı yöntem ile uygulanıyor. Bu yöntemlerin biri evde diğeri ise ofiste diş beyazlatma yöntemidir. Ofis tipi diş beyazlatma diş hekiminin dişleri plaktan arındırmak için yapacağı diş taşı temizliği ile başlar. Daha sonra dişlerin üzerine sürülen beyazlatma jelinin halojen/ led ışık kaynakları ya da lazerle aktive edilmesi sonucu dişin içindeki renkli sıvının dişten uzaklaştırılmasıyla elde edilir. Lazer veya diğer ışık kaynakları dişi beyazlatmaz, sadece beyazlatma jelinin aktive olmasını sağlayarak gerekli kimyasal reaksiyonu başlatır. Evde yapılan diş beyazlatma işlemin de ise kişi uygulamayı evde kendisi yapar. Bunun için ağzın ölçülerine göre yapılan plaklara jeller konulur ve bu şekilde 2-3 saat ağızda tutulur. Ancak ev tipi diş beyazlatma işleminde kullanılan solüsyonların konsantrasyonu ofis tipinde uygulanana göre daha düşüktür. Bu işlemle elde edilen beyazlık da ofis tipine göre daha uzun sürede elde edilir.

Siz de gülüşünüzle karşınızdakileri etkilemek istiyorsanız diş beyazlatma yönteminden yararlanıp parlak bir gülüşe sahip olabilirsiniz.