Genel SağlıkHABERLER

‘SEYYAR SÜNNETÇİLERDEN UZAK DURUN’

Cerrahi eğitimi olmayan kişiler tarafından sünnet edilen çocukların, sağlıklarının tehlikeye atılacağı ifade edildi.

Uzmanlar, hijyenik şartlarda sünnet edilmeyen çocuğun hepatit B ve AIDS gibi hastalıklara yakalanma riskine dikkat çekti.

Gaziantep Çocuk Hastanesi Çocuk Cerrahisi uzmanı Dr. Lütfi Dağdönderen, anne ve babaları uyararak, seyyar sünnetçilerden uzak durmalarını, sünneti mutlaka konusunda uzman doktorlara yaptırmalarını istedi.

Cerrahi eğitimi olmayan kişiler tarafından sünnet edilen çocukların,sağlıklarının tehlikeye atılacağını ifade eden Dr. Dağdönderen, “Hijyenik şartlarda sünnet edilmeyen çocuğun Hepatit B ve AIDS gibi hastalıklara yakalanma riski var. Türkiye’de, her yıl yüzlerce çocuk hatalı sünnet edilmeleri nedeniyle çeşitli hastalıklara yakalanıyor. Tedavileri ise çok uzun sürüyor. Yani, önemsemediğimiz küçücük cerrahi bir müdahale, türlü sorun yaratıyor” diye konuştu.

EN İDEAL ZAMAN ALTINCI AY

Çocukların 2 yaşına kadar sünnet ettirilmesi gerektiğini kaydeden Opr. Dr. Dağdönderen, şöyle konuştu:

“Çocukların sünnet edilmesi için en ideal zaman, 6 aylık oldukları dönemdir. Ancak, aileler çocuklarını 2 yaşına kadar olan dönemde sünnet ettirebilirler. 2-6 yaş arasındaki sünneti önermiyoruz. Yapılması zorunlu hallerde ise çocuğun lokal anestezi veya genel anestezi ile sünnet edilmesi daha uygun olacaktır. 2-6 yaş arası çocukların eli ve ayağı bağlanarak sünnet edildiğine tanık oluyoruz. Bu gibi hallerde, çocukların ileriki hayatlarında psikolojik sorunlarla karşılaşma riski oluşuyor. Erişkin insanlarda ortaya çıkan cinsel ve psikolojik sorunların temelinde bu zoraki yapılan sünnetlerin de etkisi olduğunu düşünüyorum. İki yaşına kadar sünnet ettirilemeyen çocuklar 6-7 yaş arasında sünnet ettirmeli.”

Opr. Dr. Dağdönderen, Mayıs ve Haziran aylarının sünnet yapılması için en uygun aylar olduğunu da sözlerine ekledi.