Genel SağlıkHABERLER

ÇÜRÜKLERİN NEDENİ TEMBELLİK

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin yaptığı araştırmalara katılanların yüzde 90’ının dişleri çürük. Diş fırçalamak büyük oranda çürümeyi önlediği ve 2 dakika aldığı halde, araştırmaya katılanların yüzde 50’si zaman bulamadığı için diş fırçalamadığını söylüyor. Yüzde 29’unun nedeni ise tembellik.

Türk Diş Hekimleri Birliği Genel Başkan Vekili Dişhekimi Tatyos Bebek , toplumun ağız bakımı ve diş sağlığına yeterli özeni göstermediğini belirterek 120 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya katılanların yüzde 90’ından fazlasında diş çürüğü olduğunu söyledi. Dişlerde çürük olması durumunda bütün sindirim sisteminde sorunlar yaşanacağına dikkati çeken Bebek ”Ağız bakımının ve sağlıklı dişlere sahip olmanın temelini oluşturan, diş fırçalamak gibi basit ve sadece 2 dakika alan bir işlemi niçin yapmıyoruz, dişlerimizi neden çürüklere teslim ediyoruz” diye konuştu. Diş fırçalamanın nedeninin tembellik olduğuna dikkati çeken Bebek ”Kalan yüzde 21’lik kısım ise çeşitli nedenlerle dişlerinin günlük bakımını yapmıyor. Bu nedenler arasında diş macununun tadını sevmemek, gerek görmemek, dikkatsizlik, unutkanlık ve hatta diş macunu ve fırçası gibi diş bakım malzemelerine sahip olmamak da bulunuyor” dedi.

Kişi başına düşen yıllık diş fırçası tüketiminin Türkiye’de 3 kişiye 1 fırça olduğuna dikkati çeken Bebek, bu rakamın İngiltere’de 2.4, İspanya’da 2.5’e yükseldiğini söyledi. Toplumun yalnız yüzde 26’sının günde 2-3 kez fırçaladığını kaydeden Bebek, ”Yüzde 40’lık kısmın dişlerini ara sıra fırçalıyor. Nüfusun yüzde 10’u diş hekimine hiç gitmemiş, yüzde 43’ü ise son bir yıldır diş hekimine gitmemiş. Gelişmiş ülkelerde nüfusun diş hekimini ziyaret etme aralığı ise yılda 2” şeklinde konuştu. Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinin yüzde 55’ini ilaca, yalnız yüzde 1’ini koruyucu hekimliğe ayırdığını anımsatan Bebek, ”Sağlık Bakanlığı ilaca koruyucu hekimlikten daha fazla önem veriyor” dedi. Bebek, diş hekimlerinin fiyatlarını Türk Lirası değil de dolar bazında belirlemesini de eleştirdi.

Bebek, diş sağlığını korumak için şu önerilerde bulundu: ”Kalsiyum alımı için bol süt, yoğurt yenebilir. 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmeli. Çürüklerin nedeni diş üzerinde olan bakteri plaklarıdır, belirli aralıklarla dişteki tartar ve plaklar temizletilmeli.” (Cumhuriyet Gazetesi)