Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YENI ILAÇLAR HAYAT KURTARIYOR

Türkiye’de 2006 yilinin ilk yarisinda geri ödeme için onaylanan yeni ilaçlar astim, diyabet, kalp – damar ve geriatri hastalari için umut oldu. Halen 14 yeni ilaç ve asi, 7 aydan daha uzun bir süredir geri ödeme listesine alinmayi bekliyor.

Türkiye’de 2006 yilinin, hastalarin yasamini daha kaliteli kilan ve uzatan etkili yeni ilaçlar için en fazla basvurunun yapildigi yillardan biri olabilecegi bildirildi. 35 arastirmaci ilaç firmasini çatisi altinda toplayan Arastirmaci Ilaç Firmalari Dernegi (AIFD)’nden yapilan açiklamada 2006’nin ilk yarisinda 10 yeni ilacin geri ödeme listesine alinarak Türk doktorlarinin ve hastalarinin kullanimina sunuldugu vurgulandi. Bu ilaçlar özellikle astim, diyabet, kalp – damar ve geriatri hastaliklarinda, hastalarin tedavisini güçlendiren yeni katkilar getiriyor.

Geri ödeme listesine alinan 10 ilacin yanisira halen degisik formlariyla 45’i askin orijinal ilaç ve asida bu listeye girebilmek için bekliyor. Dosyalari sunulan ve listeye girmek için beklemede olan yeni ilaçlar arasinda kanser, kadin ve çocuk hastaliklari, kalp-damar, osteoporoz ve çesitli metabolik hastaliklar için gelistirilen etkin tedaviler bulunuyor.

Geri ödeme onayi bekleyen ilaç ve asi listesinde kalp ve damar hastaliklari için 3, kanser için 1, böbrek yetmezligi için 3, kadin hastaliklari için 2, Alzheimer için 1, Sedef hastaligi için 1, kronik agrilar için 1, çocuklar için 2 yeni ilaç ve asi yer aliyor.

Konuyla ilgili bir açiklama yapan AIFD Genel Sekreteri Engin Güner sunlari söyledi:

"Yeni ve orijinal ilaçlar gelistiren arastirmaci ilaç firmalari olarak, bilim insanlarinin uzun ve zahmetli bir süreç sonucunda gelistirdikleri bu yeni tedavi imkanlarini Türkiye’deki hastalara sunabilmekten gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu ilaçlar hastalarimiza en etkin tedavileri saglayarak tedavi sürelerini kisaltacak ve onlarin yasam kalitesini arttiracaktir. Ayrica gerek tedavi sürelerini kisaltmalari gerekse daha agir olan hastane masraflarini da azaltacagi için saglik hizmetlerinin maliyetlerini de azaltmis olacaktir. Bu bakimdan halen beklemede olan ilaçlarin da en kisa zamanda geri ödeme listesine alinarak hastalarimizin hizmetine sunulacagina inaniyoruz.”

Yenilikçi ilaçlar hem sagliga, hem ekonomiye katki yapiyor

Yenilikçi ilaçlar bir yandan hastanin sagligini düzeltir ve yasamini uzatirken; bir yandan da gereksiz ameliyatlari, uzayan tedavileri engelleyerek kamunun saglik harcamalarini azaltiyor. Ayrica bu ilaçlarla kalici engelliliklerin önüne geçiliyor ve çalisanlarin hastalik nedeniyle ise gidemedikleri günler azaliyor. Bütün bunlar ekonomiye çok ciddi bir katma deger sagliyor. Öte yandan, yeni dönemde gelistirilen asilar, sadece çocuklari ölümcül veya engelli birakabilecek hastaliklardan korumakla kalmiyor, ailelerin isgücü kaybindan ortaya çikanlar dahil hastane ve tedavi maliyeti gibi alanlarda belirgin tasarruf sagliyor.

Arastirmaci ilaç firmalari halen dünya çapinda toplam 7000 yeni ilaci ve asiyi gelistirerek hastalarin hizmetine sunmak için çalismalarini sürdürüyorlar. 2006 yilinda yeni ilaçlarla ilgili arastirma ve gelistirme çalismalari için 60 milyar dolardan fazla yatirim yapilacagi tahmin ediliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası