YENİ İLAÇLAR HAYAT KURTARIYOR

Türkiye’de 2006 yılının ilk yarısında geri ödeme için onaylanan yeni ilaçlar astım, diyabet, kalp – damar ve geriatri hastaları için umut oldu. Halen 14 yeni ilaç ve aşı, 7 aydan daha uzun bir süredir geri ödeme listesine alınmayı bekliyor.

Türkiye’de 2006 yılının, hastaların yaşamını daha kaliteli kılan ve uzatan etkili yeni ilaçlar için en fazla başvurunun yapıldığı yıllardan biri olabileceği bildirildi. 35 araştırmacı ilaç firmasını çatısı altında toplayan Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD)’nden yapılan açıklamada 2006’nın ilk yarısında 10 yeni ilacın geri ödeme listesine alınarak Türk doktorlarının ve hastalarının kullanımına sunulduğu vurgulandı. Bu ilaçlar özellikle astım, diyabet, kalp – damar ve geriatri hastalıklarında, hastaların tedavisini güçlendiren yeni katkılar getiriyor.

Geri ödeme listesine alınan 10 ilacın yanısıra halen değişik formlarıyla 45’ı aşkın orijinal ilaç ve aşıda bu listeye girebilmek için bekliyor. Dosyaları sunulan ve listeye girmek için beklemede olan yeni ilaçlar arasında kanser, kadın ve çocuk hastalıkları, kalp-damar, osteoporoz ve çeşitli metabolik hastalıklar için geliştirilen etkin tedaviler bulunuyor.

Geri ödeme onayı bekleyen ilaç ve aşı listesinde kalp ve damar hastalıkları için 3, kanser için 1, böbrek yetmezliği için 3, kadın hastalıkları için 2, Alzheimer için 1, Sedef hastalığı için 1, kronik ağrılar için 1, çocuklar için 2 yeni ilaç ve aşı yer alıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AİFD Genel Sekreteri Engin Güner şunları söyledi:

“Yeni ve orijinal ilaçlar geliştiren araştırmacı ilaç firmaları olarak, bilim insanlarının uzun ve zahmetli bir süreç sonucunda geliştirdikleri bu yeni tedavi imkanlarını Türkiye’deki hastalara sunabilmekten gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu ilaçlar hastalarımıza en etkin tedavileri sağlayarak tedavi sürelerini kısaltacak ve onların yaşam kalitesini arttıracaktır. Ayrıca gerek tedavi sürelerini kısaltmaları gerekse daha ağır olan hastane masraflarını da azaltacağı için sağlık hizmetlerinin maliyetlerini de azaltmış olacaktır. Bu bakımdan halen beklemede olan ilaçların da en kısa zamanda geri ödeme listesine alınarak hastalarımızın hizmetine sunulacağına inanıyoruz.”

Yenilikçi ilaçlar hem sağlığa, hem ekonomiye katkı yapıyor

Yenilikçi ilaçlar bir yandan hastanın sağlığını düzeltir ve yaşamını uzatırken; bir yandan da gereksiz ameliyatları, uzayan tedavileri engelleyerek kamunun sağlık harcamalarını azaltıyor. Ayrıca bu ilaçlarla kalıcı engelliliklerin önüne geçiliyor ve çalışanların hastalık nedeniyle işe gidemedikleri günler azalıyor. Bütün bunlar ekonomiye çok ciddi bir katma değer sağlıyor. Öte yandan, yeni dönemde geliştirilen aşılar, sadece çocukları ölümcül veya engelli bırakabilecek hastalıklardan korumakla kalmıyor, ailelerin işgücü kaybından ortaya çıkanlar dahil hastane ve tedavi maliyeti gibi alanlarda belirgin tasarruf sağlıyor.

Araştırmacı ilaç firmaları halen dünya çapında toplam 7000 yeni ilacı ve aşıyı geliştirerek hastaların hizmetine sunmak için çalışmalarını sürdürüyorlar. 2006 yılında yeni ilaçlarla ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları için 60 milyar dolardan fazla yatırım yapılacağı tahmin ediliyor.