Genel SağlıkHABERLER

‘’DİYABET HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY-ŞEKERLİ YAŞAM’’

Endokrinoloji , Metabolizma ve Diyabet Uzmanı Prof. Dr. Metin Özata tarafından yazılan ‘’Diyabet Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey-Şekerli Yaşam’’ kitabı Epsilon Yayınevi tarafından basıldı. Kitap kitapçılardan veya www.yenisayfa.com dan temin edilebilir.

Şeker hastalarının veya yakınlarının bir başvuru kitabı olarak hazırlanan bu kitapta şeker hastalığının nedenleri, tipleri, diyet, insülin ve ilaç tedavileri ile hastaların takip etmeleri gereken kurallar detaylı bir şekilde anlatılmış.

Şeker hastalığı (diyabetes mellitus), karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması bozukluğu ile kendini gösteren kronik (süreğen) bir hastalıktır.

Toplumdaki şişman insan sayısının artmasına paralel olarak, şeker hastası sayısı da artmaktadır. Ülkemizde her 100 kişiden 10-12’si şeker hastasıdır. Üzücü olan, her üç şeker hastasından birinin kendisinde şeker hastalığı olduğunu bilmemesidir.

Bu sinsi hastalık siz fark edemeden kalp damarları, gözler ve sinirlerde hasar yapabilmektedir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi büyük önem taşır. Ancak şeker hastası oldum diye korkuya kapılmanız gerekmiyor. Şeker hastası olduğunuz halde mutlu yaşayabilirsiniz. Bu kitabı okurken karamsarlığa ve umutsuzluğa kapılmanın ne kadar yersiz olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Bu hastalık, yediklerinize dikkat ettiğiniz ve ilaçlarınızı düzenli kullandığınız sürece bedeninize zarar vermez. Önemli olan diyabeti kabul etmek, yaşamınızı ona göre düzenlemektir.