KALP HASTALARINA SICAK UYARISI

Yaz mevsimi ile yüksek derecelere varan hava sıcaklığı, özellikle kalp hastaları açısından bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Tatil ile dinlenme sürelerinin artması, hem ruhu hem de bedeni rahatlatıp, kişinin yenilenerek kendini günlük hayatın streslerinden uzaklaştırmasına yardımcı olur. Ancak çoğu zaman tatil ile birlikte kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyen tatil hataları, kalp krizleri ve hipertansiyon ataklarını da tetikler.

Memorial Suadiye Tıp Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Arda Şanlı Ökmen, yaz döneminde özellikle kalp hastaları açısından oraya çıkan risklerle ilgili bilgi verdi.

YAZ AYLARINDA KALP HASTALARI İÇİN NASIL BİR TABLO ORTAYA ÇIKAR?

Kalp hastalıklarının ilk belirtilerinin ortaya çıkması; kalp krizi, kalp yetersizliğinin kötüleşmesi, ritm bozuklukları ve hastanelere kalp hastalığı nedeni ile yatış oranları kış aylarında yaza göre çok daha yüksektir. Kış aylarında, hava kirliliği ve artan solunum yolları enfeksiyonları özellikle, kalp yetersizliğinde kötüleşmeye, soğuk hava nedeniyle koroner arter hastalarında damar spazmları ve göğüs ağrıları, kalp krizi, hatta ani ölümler görülebilir.

YAZ DÖNEMİNDE KALP HASTALARI NEDEN DAHA DİKKATLİ OLMALIDIR?

Kalp hastalarının büyük bir kısmı yaz günlerinde, soğuk kış günlerine göre çok daha rahattır. Yakınmaları yazla birlikte kısmen rahatlayan kalp hastalarının özellikle bu dönemde daha dikkatli olması gerekir. Kendini daha iyi hissetmenin verdiği rahatlıkla, daha uzun ve efor gerektiren sporlar ile bazen fark etmeden sınırlarını zorlayabilirler.

Hastalar özellikle yaz döneminde diyetlerini gevşetir, ilaçlarını kendilerince azaltabilir ya da tamamen bırakarak kendilerine zarar verebilirler. Yüksek sıcaklıklar ve yüksek nemin beraberinde getirdiği sıvı kaybı, sağlıklı insanları bile zaman zaman zorlarken, kalp yetersizliği olan kişilerde, kalp krizi geçirenlerde, koroner damar hastaları ve tansiyon hastalarında istenmeyen kötü sonuçlara yol açabilir. Bu nedenlerle tansiyon ve kalp hastalarının özellikle yaz aylarında dikkat etmeleri gereken bazı önemli noktalar vardır.

KALP VE TANSİYON HASTALARI YAZIN NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Günün sıcak saatlerinde güneş altında uzun süre kalınmamalı. Güneşlenme ya da egzersizlerin ancak güneş ışınlarının etkisini yitirdiği akşam saatlerinde veya daha serin olan sabah erken saatlerde yapılması gerekir.

Aşırı sıcak vücut ısısını da arttırır. Vücut sıcak havada soğutma sistemini çalıştırmak için kan damarlarını genişlettiği için kalp atım hızı artar, cilde daha fazla kan gönderir ve terleme ile ısıyı azaltmaya çalışır. Ancak fazla nemli havalarda terleme ile soğutma sistemi etkin çalışamaz. Damar genişlemesi ve kalp hızı artışına eşlik eden sıvı kaybı, kalbi oldukça zorlar ve uzun süre bu koşullarda çalışan kalpte mevcut problemler belirginleşip, ağırlaşabilir. Göğüs ağrısı ortaya çıkabilir, kalp yetersizliği kötüleşebilir, tansiyon düşebilir ya da sıcak stresi ve dengenin bozulması ile tansiyon aşırı yükselebilir. Özellikle yaşlı hastalarda bu durumlar ciddi sonuçlara yol açar.

Bu nedenle başta su, meyve suyu, ılık çaylar olmak üzere bol sıvı alınması gerekir. Hava sıcaklığı, günlük fizik aktivite ve kaybedilen suyun miktarına göre değişmekle birlikte günde en az 2-2.5 litre sıvı içilmesi gerekir.

Yağlı yiyeceklerden ve sindirimi zor gıdalardan mutlaka uzak durulması büyük önem taşır. Kalp hastaları her zamanki diyetlerini bozmamalı, bol miktarda taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Bu besinler hem bol sıvı içerirler, hem de vitamin, mineraller ve antioksidanlar açısından zengindirler.

Alkol ve kafein tüketiminden uzak durulmasına özen gösterilmelisi gerekir.

Egzersizin türü ve düzeyini belirlemek üzere kalp doktoru ile görüşülerek, bazı yaz sporları, -denize girmek dahil- yapılabilir. Yapılan egzersizlerin kalp sağlığını korumak için olduğu unutulmamalı ve egzersiz için sınırlar zorlanmamalıdır.

Terlemeyi önleyen giysiler yerine açık renkli, rahat, bol, ince kumaşların tercih edilmesi ve şapka giyilmesi gerekir.

Doktorunuzla görüşmeden kalp ilaçlarınızı azaltmamalı, bırakmamalısınız. Uzun tatile, seyahate çıkmadan mutlaka kalple ilgili kontrolleri yaptırmalısınız.

Yukarıdaki öneriler pek çok kalp hastası için geçerli olmakla birlikte, çok çeşitli ve değişik ciddiyette kalp hastalığı olduğunu, hastalığınıza ve size uygun en doğru önerileri, takibinizi yapan doktorunuzun verebileceği unutmayın…