Genel SağlıkHABERLER

EV HANIMLARINA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Ev hanımlığı günümüzde en zor ve yorucu meslek grupları arasında sayılıyor. Ev hanımları gün içinde iyi bir eş ve anne olmanın dışında farklı mesleklerin rollerine de bürünüyor. Bu hızlı tempo içinde ev hanımları kendi sağlıklarını ihmal edip, yanlış beslenme sonucu kilo alabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Aysu Aydın, ev hanımlarına sağlıklı beslenme ve obeziteden korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Uyku saatlerinizi düzene sokun

Uzun televizyon dizileri, gecenin geç saatlerine kadar süren akraba ya da arkadaş ziyaretleri kişiyi uykusuz bırakıp, uyku düzenin aksamasına yol açabilir. Fakat aynı saatte uyuyup, uyanmak vücudunuzun biyolojik ritmi açısından son derece önemlidir. Bunun için uyku saatlerini düzene sokup, sabah işe gidecek gibi erken kalkıp ilk 1 saat içerisinde mutlaka kahvaltı yapılmalıdır.

İştahınızı kontrol altında tutun

Kahvaltıdan sonra 2,5- 3 saatte bir, küçük ara öğünler alınmalıdır. Burada amaç kan şekerini dengede tutup, dolayısıyla iştahı bastırabilmektir. Bu tür ara öğünler için meyve ve kuruyemişler ideal gıdalardır. Fakat yenilen her şeyin ölçülü olması önemlidir. Örneğin kuruyemişlerin kalorisi oldukça yüksektir.100 gram fındık ortalama 650 kaloridir. Kuruyemiş yemek istendiğinde 10 fındık, 10 badem veya 3 cevizden fazla tüketilmemelidir. Meyvenin porsiyon ölçülerine dikkat edilmeli, 1 seferde 1 porsiyon yani kişinin kendi yumruğu büyüklüğünde meyve yenmelidir. Ayrıca taze sıkılmış meyve suyu yerine meyvenin kendisi tercih edilmelidir. Ana öğünlerde ise beyaz undan yapılmış her türlü unlu mamulden uzak durup, lif içeriği yüksek tokluk hissini artıracak esmer ekmek tüketilmelidir.

Su içmeyi ihmal etmeyin

Vücudun yüzde 75 sudan oluşur. Günde ortalama olarak terleme, solunum, idrar yolu ile 2,5 litre su kaybedilir ve özellikle yaz aylarında vücudun su ihtiyacı daha da artar. Kadınların vücutlarının sürekli su tuttuğundan ve şiş olduklarından şikayet etmelerinin nedeni de yeterince su tüketmemeleridir. Bunu önlemenin tek yolu, günde 3 litreye yakın su içilmesidir. Ayrıca su yerine asitli içeceklerden, meyveli sodalardan uzak durulmalıdır. Günde 2 fincana kadar çay ve şekersiz, kremasız kahve içilebilir.

Kalorisi düşük yiyecekler tüketin

Kabul günlerinde tüketilen lezzetli yiyecekler ev hanımlarının bütün emeğini boşa çıkarabilir. Bu gıdalar ufak görünmelerine rağmen çok yüksek kaloriye sahiptir. Günlerde yapılan, kek, kurabiye, poğaça, börek, tatlılar yerine kalorisi düşük ancak hacmi büyük olan yiyecekler tercih edilmelidir. Kısır, buğdaylı salata, zeytinyağlı barbunya, kepekli undan yapılmış poğaça, semizotu salatası gibi yiyecekler, düşük kalorili aynı zamanda lezzetlidir. Kilo kontrolünde bir diğer önemli nokta ise evde lezzetli ve hemen tüketilecek gıdalar bulundurulmamasıdır. Bu durum kişiyi “Aklımda kalacağına midemde kalsın” düşüncesinden uzaklaştırır.

Yürüyüşten döndüğünüzde mutfağa uğramayın

Ev hanımı olmanın en güzel yanı, günün belli saatlerini spor ya da egzersize ayırabilmektir. Günde 1 saat yürümek yaklaşık 200 kalorinin yakılmasını sağlar. Fakat yapılan en büyük yanlışlık, spordan sonra kalorisi yüksek yiyecekler yemektir. Örneğin yürüyüş sonrası pastaneden alınan poğaça ve yanında bir fincan şekerli çay kişiye yürürken harcadığı kaloriden çok daha fazlasını geri aldırır. Oysa düzenli yürüyüş kas kitlesini artıracağından metabolizmayı hızlandıracak ve kilo verilmesini sağlayacaktır. Eğer ev hanımları spora ayıracak zaman bulamıyorsa yaptıkları temizlik işleri de kalori yakılmasına yardımcı olacaktır. Ev süpürmek, cam silmek, toz almak hatta bulaşık yıkamak bile kalori harcanmasını sağlayacaktır.

Alışverişe açken çıkmayın

Raflara dizilmiş birbirinden güzel çikolatalar, şekerlemeler, bisküviler ya da unlu mamuller ev hanımları için adeta birer tuzaktır. Özellikle açken markete gitmek iştah kabartan bu tür gıdalardan daha fazla alınmasına neden olur. Bu ürünler ne kadar masum görünse de kilo alımının başlıca nedenleridir. Bu yüzden market alışverişine tok karnına çıkmak bu tür gıdalara karşı iştahın kontrol altında tutulmasını kolaylaştırır. Bu gıdalardan evde bulunduğu takdirde de kişi kendi kendini telkin etmeye çalışmalıdır. Kişi 20 dakika boyunca dikkatini başka bir işe verirse, yemek yeme dürtüsü kaybolacaktır.