Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


'Demir gibi Türkiye' projesi

Saglik Bakani Recep Akdag, ''Demir Gibi Türkiye'' projesi kapsaminda, Mayis 2005 itibariyla yaklasik 800 bin bebege ücretsiz demir destegi saglandigini bildirdi.

Saglik Bakani Akdag, yazili açiklamasinda, Saglik Bakanligi'nca 1 Mart 2004'te baslatilan ''Demir Gibi Türkiye'' projesi ile 1 milyon bebege ulasilmasinin hedeflendigini kaydetti.

Mayis 2005 itibariyle, yaklasik 800 bin bebege ücretsiz demir destegi saglandigini ifade eden Akdag, demir eksikligi anemisinin günümüzde en sik görülen halk sagligi sorunlarindan birisi oldugunu vurguladi.

Projenin ''Demir Gibi ve Saglikli Bir Türkiye'' hedefiyle baslatildigini hatirlatan Akdag, sunlari kaydetti:

''Türkiye'nin gelecegini emanet edecegimiz bebek ve çocuklarimizin daha saglikli büyümesini saglayacak 'Demir Gibi Türkiye' projesi kapsaminda, 4-12 aylik bebeklerini, saglik ocaklari veya ana çocuk sagligi merkezlerine götüren vatandaslarimiz, bebekleri için ücretsiz demir damlasi uygulamamizdan yararlanabiliyorlar.

Proje ile 4-12 ay arasi her bebege koruyucu amaçli ücretsiz demir destegi ve 13-24 ay arasi anemi saptanan bebeklere demir tedavisi saglaniyor.

Bugüne kadar 775 bin 635 normal ve 3 bin 241 prematüre bebegimize koruyucu amaçli ücretsiz demir destegi sagladik. 146 bin 183 bebegimizin ise tedavisini gerçeklestirdik. Toplumun her kesiminin projeye olan duyarliligi, yaptigimiz çalismalara güç katacak ve binlerce bebegimizin saglikli büyümesine katkida bulunacaktir.''

-''ILK 6 AY SADECE ANNE SÜTÜ VERILMELI''-

Akdag, yenidogan ve bebeklik döneminde yasanan demir eksikligi anemisi ile mücadelede, anne sütünün önemli bir yer tuttugunu vurgulayarak, ''Dogadaki en mükemmel besin olan anne sütü, bir anneninyeni dogmus bebegine verebilecegi ilk ve en degerli armagandir'' dedi.

Anne sütünün bebekler için ilk 6 ay mükemmel tek gida oldugunu dile getiren Akdag, söyle devam etti:

''Allah'in insanlara bahsettigi mucizevi bir besin olan 'anne sütü' bebeklerimizi sayisiz hastaliklardan korurken, ülkemizde saglikli bir neslin yetismesinde önemli bir yer tutmaktadir. Her annenin bebegine yetecek kadar sütü mutlaka vardir. Bebeklerimize ilk 6 ay anne sütünden baska besin verilmemeli ve 6. aydan sonra ek gidalar yine anne sütü ile birlikte verilmelidir.

Anne sütü ile dogru emzirmenin baslatilmasi ve basariyla sürdürülmesinin en önemli unsuru annelerin dogum öncesi, dogum sirasi ve sonrasinda sadece aileleri ve toplum tarafindan degil, bütün saglik sistemi tarafindan etkin olarak bilgilendirilmesidir.''

Bütün bebek ve çocuklarin, saglikli olmak ve sagligini korumak için ''yeterince beslenme hakkina'' sahip oldugunu ifade eden Akdag, emzirmenin bebek ve çocuklara bu hakki saglayan en ideal yöntem oldugunu belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası