Genel SağlıkHABERLER

10 DAKİKADA GÖZLÜĞE VEDA

Ömür boyu hayata pencerelerden bakmaya mahkum olanlara müjdeli haber. Lazerle göz tedavisi teknolojinin gelişmesiyle birlikte mükemmele yakın sonuçlar veriyor.

Uzmanlar, parmak izi gibi kişiye özgü olan gözlerimiz için, artık herkese özel bir tedavi uyguluyor 18-65 yaş arası herkesin lazer tedavisi görebileceğini ifade eden doktorlar, 10 dakika süren bu ‘sihirli’ operasyondan 24 saat sonra, kişinin hayatına gözlüksüz olarak devam etmeye başlayacağını söylüyor.

Lazerle göz kusurlarının düzeltilmesinde kullanılan ‘lasik yönteminin’ mucidi olan ve tüm dünyada lazerin babası olarak tanınan Avrupa Katarakt ve Refraktif Cerrahi Cemiyeti Başkanı Girit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, 18 yaşını doldurmuş, son 1 yıl içinde gözlük ya da lens dereceleri 1 dereceden fazla değişmemiş, eksi 14 diopriye kadar miyopisi, eksi 7 diopriye kadar astigmatı, artı 7 diopriye kadar hipermetropisi olan ya da kornea dokusu kalınlığı yeterli olan herkesin lazer ameliyatı olabileceğini söyledi.

24 Saat Sonra Gözlüğe Paydos

Prof. Dr. Ioannis Pallikaris ameliyatlarla ilgili olarak şunları söyledi.

*Her hasta öncelikle çok detaylı bir muayeneden geçirilir. Bu muayene, kişinin tedavi edilmesi gereken derecelerini saptamanın yanı sıra, gözünde başka rahatsızlıkların olup olmadığını belirlemek açısından da son derece önemlidir. Göz tansiyonu, retina incelemesi ve genel sağlık durumu tetkik edilir. Örneğin retinasında yırtık bulunan bir kişinin öncelikle bu tedaviyi olması, daha sonra lasik ameliyatının planlanması gerekir.

* Ameliyatın ardından hasta hemen mükemmel görmeye başlıyor mu?

1 saat süreyle gözlerde hafif bir ağrı, batma ve sulanma olabilir. Çok nadir olarak ağrı kesiciye ihtiyaç olabilir. Lazer sonrası ilk gün araba kullanmamanız, gözlerinizi kaşıyıp, ovuşturmamanız, gözünüze su kaçırmamanız gerekiyor. Ertesi gün gözlük veya lens olmadan günlük normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ertesi günkü kontrolde, eğer üstteki saydam tabakada kırışıklık varsa veya flep altında steril bir iltihabi reaksiyon söz konusu ise, flep altının yıkanması gerekebilir. Ancak bu işlem ameliyattan daha kolay bir işlemdir. Lazer sonrası 1. gün, 3. gün, 1. ay ve 3. ay kontrolleriniz yapılır.

* Başarılı bir tedavi yapmanın ilk ve en önemli kuralı, ameliyat öncesi hasta seçimini doğru yapmak. Teknolojik gelişmelerle birlikte bugün gözü en ince detayına kadar analiz edebilen ve lazer sonrası mutlu olamayacak ya da gözü asla lazer olmaması gereken kişiler başta tespit edilebiliyor. Elbette doktorun lazer cerrahisindeki deneyimi önemli bir faktör. Doğru seçilmiş hastalara doğru bir ameliyat yapıldığı sürece bir sorun yaşanmıyor.

Yakın gözlüğünün lazerle çözümü var mı?

Yakın gözlüğü ihtiyacı yaşlanmaya bağlı olarak genellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde oluşur. Tüm dünyada presbiyopi tedavisiyle ilgili çeşitli yöntemler üzerinde hâlâ çalışılıyor. Ancak lazer ile alınmış iyi bir sonuç henüz yok.

* Lazer tedavilerinde yeni kavramlar duymaya başlandı. Kartal göz denilen tedavi nedir? Bundan birkaç sene öncesine kadar her miyop, hipermetrop ya da astigmat olan göz, standart bir lazer programıyla tedavi olabiliyordu. Yeni teknolojilerle, her kişinin göz yapısına özel lazer programlama şansımız var. Böylece tüm hastalarımıza ‘kişiye özel’ yapmaktayız. Wavefront, Topolase, Q mode tedavileri, kişiye özel tedavilerin çeşitleridir.