Genel SağlıkHABERLER

SİGARAYI BIRAKMAYA ÇALIŞAN ANNE-BABALAR DİKKAT!

Sigara insan sağlığını tehdit eden en önemli zararlılardan birisidir. Son yıllarda sigaranın zararlı etkileri konusundaki bilincin artması ile birlikte özellikle insanların topluca bulunduğu yerlerde sigara içilmesinin yasaklanması, otel ve restorantlar da sigara içilmesine izin verilmemesi çok sayıda sigara içen kişiyi sigarayı bırakmaya teşvik etmiş ve pek çok sigara içicisi sigarayı bırakma girişimine başvurmuştur.

Sigarayı bırakma girişimi sırasında sigara içenlerin en çok başvurdukları yöntemlerden birisi nikotin içeren bant ve sakızların kullanılmasıdır. Nikotin içeren bantlar 7-14-21 mg, sakızlar ise 2-4 mg gibi erişkinler için çok yüksek sayılmayacak miktarda nikotin içermektedirler. Ancak nikotinin kg başına 0,5 mg’ının ölüme yol açabileceği düşünüldüğünde, erişkinlerin sigara bırakmakta kullandıkları nikotin bant ve sakızlarının küçük çoçuklar tarafından kullanılmaları durumunda hayatı tehdit eden hatta ölümle sonuçlanan zehirlenmelere yol açabildiği yapılan bir çalışmada anlaşılmıştır.

Harvard Tıp Fakültesi Toplum Sağlığı Tütün Kontrolü Araştırma Grubu Direktörü Dr. Greg N Connolly’ın açıklamalarına göre yaptıkları bir araştırmada çocuklarda tütüne bağlı zehirlenmelerin en sık ikinci sebebinin dumansız nikotin içeren ürünlerin yanlışlıkla kullanılması olduğu bulunmuştur.

Ebeveynlerin çoğu çocuklarını kaza ve zehirlenmelerden korumak için çocuklarda zehirlenmeye veya istenmeyen etkilere yol açabilecek aspirin, öksürük şurubu, antibiyotik, uyku ilacı gibi ilaçları ve yanıcı maddeleri onların erişemiyecekleri çocuklarının erişemeyecekleri raflarda ya da kilitli dolaplarda saklarlar. Buna karşılık nikotin içeren ürünlerin çocuklarda ölüme kadar varabilen yan etkilere yol açacağından haberdar olmadıkları için açıkta bırakabilmekte bu da bu ürünleri kullanan çocuklarda zehirlenmelere neden olabilmektedir.

Amerikan Hastanesi
Göğüs Hastalıkları Bölüm Şefi
Prof.Dr. Levent Tabak