Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sakincali bir dost, ALKOL

Alkol, bazilari için “ilaç”, bazilari için keyif ” kimileri içinse “teselli” demek.

Ne niyetle içerseniz için alkole yenilmemek adina bir Çin atasözünü akillardan çikarmamak gerekiyor: “Birinci kadehi insan içer. Ikinciyi kadeh içer. Sonra kadeh insani içmeye baslar”

Alkol tipki sigara gibi çok eski çaglardan beri insanoglunun yasaminda yer aliyor. Bag ve sarap tanrisi Dionysos’ dan günümüze alkol hayatimizda hep var. Dügünlerde ,bayramlarda,kutlamalarda, barista ve savasta alkol hep kullanilmis ve kullanilmaya devam ediyor. Son yillarda ise gerek ülkemizde gerekse bati dünyasinda alkol tüketimi giderek yayginlasiyor. Acibadem Hastanesi Kadiköy Gastroenteroloji Uzmani Prof. Dr. Nurdan Tözün dünyanin birçok ülkesinde, özellikle de Ingiltere, Fransa ve ABD’de alkole bagli karaciger hastaliklarinin arttigini belirterek söyle devam ediyor: “Son yillarda ülkemizde de alkol tüketiminde kararlin bir artis görmekteyiz. Yapilan çalismalarda ülkemizde karaciger sirozuna yol açan faktörlerin arasinda alkol hepatit B ve C’ den sonra 3. sirayi isgal etmektedir.”

Her ne kadar zararlari bilinse de alkol kullanimi ile ilgili ilginç istatistik veriler söz konusu. Örnegin Marmara Üniversitesi Tip Fakültesi’nde ögrenci ve doktorlar arasinda alkol aliskanligi ile ilgili olarak yapilan bir çalismada hekimlerin % 24.3’ünün alkol,% 33’ünün ise hem alkol hem sigara kullandigi saptanmis. Yine Marmara Üniversitesinde, 15 fakülteden seçilen 4062 ögrencide yapilan arastirmada ögrencilerin % 32’sinin sigarayi % 17.5’inin alkolü sürekli olarak kullandigi belirlenmis. Ögrencilerin alkolü ilk deneme yasi % 46.2 lik bir oranla 16-18 yas grubu olarak karsimiza çikiyor.

ALKOL VE ETKILERI

Alkole bagli karaciger hastaliklarinin çogaldigi bilinen bir gerçek. Vücudun fabrikasi olarak kabul edilen karacigerin 400’den fazla görevi var. Bunlar arasinda en önemlisi de alkol gibi vücuda zararli maddelerin ve ilaçlarin vücuttan temizlenmesi. Peki alkol vücudu nasil etkiliyor? Prof. Dr. Tözün bu soruyu söyle yanitliyor: “Alkol agizdan girer girmez emilmeye baslar. Midede parçalanmadan dogruca kana geçer. Içki alindiktan sonraki bes dakika içinde kanda yeteri kadar alkol vardir. Bu nedenle de eskiler “Alkol mideye girince artik o konusmaya baslar” derler. Alkolün ancak % 2-10’u akciger,idrar ya da terle atilir.”

Alkolün vücuda verdigi zarar kisisel duyarlilik ve genetik yatkinlikla çok yakindan iliskili. Ayrica alinan dozun ,sürenin beslenme aliskanliklarinin ve birlikte olan hastaliklarin da yarattigi etkilerin de önemli faktörler oldugunu unutmamak gerekiyor. Ancak su bir gerçek ki 10 - 20 yil süre ile ve yüksek dozda ,düzenli alkol kullanan kisilerin % 10-35’inde alkolik hepatit, % 10-20’sinde siroz gelisiyor. Hastalik farkina varildiginda karaciger hücrelerinin ¾’ü harap olmus ve is isten geçmis olabiliyor. Bu nedenle düzenli alkol alanlarin ayni düzende check-up yaptirmalari ögütleniyor. Prof. Dr. Tözün alkolün karacigerdeki etkilerini söyle özetliyor: “Alkol karacigerde 3 tip hasar yapar: yagli karaciger,iltihap (alkolik hepatit) ya da bag dokusu gelisimi (siroz). Her seyden önce alkoliklerin %25- 75’inde karacigerde yaglanma olusur, üçte birinde hepatit (karacigerde iltihap), % 8-30’unda siroz gelisir. Kisacasi alkoliklerin ancak % 6-25’inde karaciger normaldir.”

Tüm bu etkenlerle beraber Prof. Dr. Tözün bir noktanin daha altini çizerek sunlari söylüyor: “Alkol beslenme bozukluguna yol açar.1 gr alkolde 7 kalori vardir ancak bu bos bir kaloridir. 1 içki 2 yaga esdegerdir . Alkol vücut için gerekli olan besin unsurlarindan yoksundur; istahi azaltir,ince barsak ve pankreasa zararli etkilerinden dolayi besinlerin emilimini bozar. Protein yag ve karbonhidratlardan fakir beslenme, aç karnina içki içme ve karisik içki içme hasari daha da arttirir. Ayrica vücutta önemli ölçüde vitamin ve mineral eksikliklerine rastlanir. Bu nedenle düzenli alkol kullananlar folat,pyridoxin, B vitamini ,nikotinik asit ve eser elementleri kullanmali,örnegin çinko, demir,magnesyum, kalsiyum ve selenyumu düzenli olarak almalidir.”

KALBE YARARLI MI?

Son yillarda alkolün kalp üzerinde olumlu etkileri olduguna dair bir inanis var. Prof. Dr. Tözün bu inanisin alkol kullanimina gerekçe yarattigini belirterek söyle söylüyor: “Alkolün bu konudaki olumlu varsayilan etkisi içindeki flavanoidlerin ve antioksidanlarin “iyi kolesterolü” yükseltici ve pihtilasmayi önleyici özelligidir.Ancak bunlar yine de, salt bu amaçla alkolü tavsiye etmek için geçerli akçe degildir.Günde bir veya 2 kadeh kirmizi sarabin olumlu oldugu efsanesi alkol tutkunlarinin vicdanini rahatlatirken uzmanlara göre aslinda sebze ve meyveden zengin,kirmizi et yerine balik içeren ,tam yagli süt ve doymus yaglardan fakir bir ” Akdeniz” diyeti en iyisidir.”

KIMLER DAHA DUYARLI?

Bazi kisiler alkolden çok daha fazla etkileniyor. Özellikle de kadinlar! Prof. Dr. Tözün bunun nedenini söyle açikliyor: “Kadinlarin kilosu erkeklerden % 15-20 azdir. Vücut agirliginin çogu yagdan olusur.Alkol yagda çok iyi dagilmaz çünkü yagda kanin akimi azdir.O nedenle de özellikle kan akimi yüksek, yagi az olan KC’de birikir. Ayrica kadinlar alkolün ortaya çikardigi zararli maddelere karsi daha hassastir. Üstelik kadinlarda alkolü parçalayan enzim de genetik olarak farkliliklar gösterir.”

Alkole karsi duyarlilikta genetik yatkinlik da büyük rol oynuyor. Ikizlerde, alkoliklerin birinci derecede yakinlarinda alkolizmin 4 misli fazla görülmesi bunun göstergesi. Yapilan çalismalar alkolik bir kisinin çocugu dogumundan itibaren evlat edinilip ailesinden uzak bile kalsa çocukta alkolizm görüldügünü gösteriyor.

ALKOLÜN YARATTIGI SORUNLAR

Alkolün yarattigi en büyük sorun elbette ki karacigere etkileri. Erken dönemde tanindiginda ve gerekli önlemler alindiginda, kisi alkolü keserse hafif derecede karaciger hasari geriliyor. Karacigerin kendini yenileme kapasitesi oldugu için bu durum hasarin tamirine yardimci oluyor. Öyle ki alkolün tamamen kesilmesinden 1-6 hafta sonra yaglanma geriye dönüyor, hepatitin düzelmesi ise 6 ayi aliyor.

Ancak alkolün tek etkisi basta karaciger olmak üzere yarattigi tahribat degil. Alkol günümüz insaninda birçok baska soruna da yol açiyor. Prof. Dr. Tözün bunlari su ana maddelerde topluyor:

Alkolün kolay ulasilabilir olmasi ve denetlemenin yetersizligi öncelikle gençlerin alkol aliskanligini körüklüyor.

Diger keyif vericilerle birlikte kullanilmasi hasari daha da arttiriyor.

Günümüzde hepatit C önemli bir saglik problemidir. Alkol, Hepatit C ve ilaç kullanimi ile birlikte oldugunda siroza gidis hizlaniyor.

Kadinlarda hasar daha az doz ile ve daha kisa sürede olusuyor. Çagimizda öncelikle yönetici düzeyinde çalisan kadinin artmasi bu grupta alkole bagli hasarin eskiye oranla daha sik görülmesine yol açiyor.

Asya irkinin içki aliskanliklari ve genetik yatkinliklari nedeniyle alkole bagli karaciger hastaligindan ölme olasiligi bati irkindan 4 misli fazladir ve günümüzde bu grupta da ölümler artmistir.

Alkolün çesitli organlara yaptigi hasar sosyal yasami etkiliyor.

Cinsel fonksiyonlar önemli ölçüde zarar görüyor.

Son yillarda alkolün kalp üzerinde olumlu etkileri olduguna dair bir inanis var. Prof. Dr. Tözün bu inanisin alkol kullanimina gerekçe yarattigini belirterek söyle söylüyor: “Alkolün bu konudaki olumlu varsayilan etkisi içindeki flavanoidlerin ve antioksidanlarin “iyi kolesterolü” yükseltici ve pihtilasmayi önleyici özelligidir.Ancak bunlar yine de, salt bu amaçla alkolü tavsiye etmek için geçerli akçe degildir.Günde bir veya 2 kadeh kirmizi sarabin olumlu oldugu efsanesi alkol tutkunlarinin vicdanini rahatlatirken uzmanlara göre aslinda sebze ve meyveden zengin,kirmizi et yerine balik içeren ,tam yagli süt ve doymus yaglardan fakir bir ” Akdeniz” diyeti en iyisidir.”

BU ÖNERILERI ATLAMAYIN

Bilinen tüm zararlarina karsin içki içmek istiyorsaniz belirli bir limiti asmamaniz gerektigini aklinizdan çikarmayin. Peki bu limit nedir? Prof. Dr. Tözün söyle söylüyor: “Vücut agirligi ve cinsiyet ile ilgili olmakla birlikte genelde kadinlar 20 gr/gün, erkekler 40 gr/gün ( ort. 30 gr/gün) alkol dozunu asmamalidir.1 bardak sarapta 10 gr, 100 ml viski ya da cinde yaklasik 30 gr,alkol vardir. Diger bir deyimle erkeklerde haftada 21 ünite, ya da bir günde 4 ünite, kadinlarda ise haftada 14 ünite veya bir gün içinde 3 üniteyi asmamak gerekir.1 ünite yaklasik 1 kadeh (125 ml) saraptan olusur. Bu miktar içkilerin alkol konsantrasyonuna göre degisir.”

Bununla birlikte alkol aliminda dikkat etmeniz gereken diger noktalar söyle:

Seker hastasi iseniz içki içmeyin. Çünkü böylelikle diyabetin hasarina alkolün hasari da ekleniyor ve sinir uçlari tahrip oluyor. Günde 3 kadeh ya daha fazla içenlerde göz hastaligi agirlasiyor ve yaglar karacigerden temizlenemiyor. Bunun yani sira tehlikeli kan sekeri düsmelerine rastlaniyor. Aç karnina 2 kadeh içki sekeri iyice düsürüyor ve karaciger bunu dengeleyemez hale geliyor.

Aç karnina ve karisik içkiler içmeyin.

Mineral , vitamin ve antioksidanlar alin

Özellikle kadinlarin içkiye daha duyarli olduklarini aklinizdan çikarmayin.

Karaciger hastaliginiz varsa içki kullanmayin.

Içki ile birlikte mümkünse ilaç almayin.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası