TÜRKİYE’NİN YARISI SİGARA TİRYAKİSİ

Yapılan son araştırmalarda Türkiye’de 30 milyon kişinin sigara, 25 milyon kişinin de alkol kullandığı belirlendi.

Yeşilay Haftası kutlamaları çerçevesinde Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Selahaddin Kaptanağası ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Denizli Şube Başkanı Dr. Alaattin Yavaşlar tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının her yıl artarak devam ettiği kaydedildi. Son yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de 30 milyon sigara tiryakisi, 25 milyon kişinin de alkol dostu olduğu belirtilirken, alkol kullananların 7 milyonunun bağımlı hale geldiği kaydedildi.

2002 yılında toplam 283 milyon 252 kilogram tütün mamulü satıldığı, bunun bir önceki yıla oranla 2 kat arttığı belirtilen açıklamada, sigara ve tütün mamullerine 2 katrilyon, 855 trilyon 400 milyar lira ödendiği, yine 2002 yılında toplam 1 milyar 200 milyon litre alkollü içki satışı yapıldığı ve vatandaşların buna 7 katrilyon 400 trilyon lira ödediği belirtildi. Türkiye’de kişi başına sıfır yaştan itibaren en az 3 kilogram tütün mamulü, 20 litre alkollü içki düştüğü belirtilen araştırmaya göre, ülkemizde yılda sigaradan 160 bin tiryakinin öldüğü, ayrıca çoğu bebek ve çocuk 40 bin dumanaltı olmak üzere toplam 200 bin ölümün gerçekleştiği kaydedildi.

Yapılan araştırmaya göre, dünya uyuşturucu mafyasının yıllık gelirinin 1 trilyon 95 milyar dolar olduğu ifade edilirken, mafyanın sadece Rusya teşkilatına ait 550 bankası ve 40 bin ticari firması bulunuyor.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Selahaddin Kaptanağası’nın imzasını taşıyan açıklamada, Tekel’in son haftalardaki özelleştirme macerasının arkasında çok daha vahim oluşumları gizleyen durumların bulunduğu belirtildi. Tekel’in özelleştirilmesiyle devletin günde 9 trilyon liralık kaynaktan mahrum kalacağını belirten Kaptanağası, “Devletin mali sıkıntı içinde bulunmasına karşılık, söz konusu kaynaktan vazgeçmesinin hiçbir haklı gerekçesi yoktur. Ayrıca, alkol ve sigarının devletin tekelinden çıkarılarak özelleştirilmesi daha büyük bir afeti de beraberinde getirecektir. Yabancı kaynaklı alkollü içki ve tütün mamullerinde özel olarak bağımlılık yapan maddeler bulunmakta ve bu durum toplumumuzda ve bilhassa gençlerimizde beyaz bağımlılığına geçişi ve bu hastalığı daha büyük bir salgın haline getirecektir” dedi.