Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Alzheimer Hastaligi Nedir?


Alzheimer Hastaligi (AH) en sik görülen demans (bunama) tipidir. Bunama ya da demans, günlük yasam aktivitelerinin sürdürülmesini engelleyen ilerleyici, kronik bir beyin hastaligidir. Bellek kaybi, günlük yasamin gereksinimleriyle basa çikabilme yeteneginde azalma, algilamada, toplumsal davranislarin düzenlenmesinde ve duygusal tepkilerin kontrolünde bozulma sik karsilasilan belirtilerdir. Bunama ya da demans, büyük çogunlukla geri dönüssüz ve ilerleyici bir durumdur.

Alzheimer Hastaligi, kadin ve erkekleri esit oranda tutar. Eriskinlerde, kalp hastaliklari, kanser ve inmeden sonra gelen en sik ölüm nedenidir. Belirlenmis risk faktörleri arasinda ileri yas ve ailede Alzheimer Hastaliginin bulunmasi yer alir. Alzheimer Hastaliginin seyri genellikle yavastir.

Alzheimer Hastaliginin sikligi yasla birlikte artar. Alzheimer Hastaligi tanisi konan hastalarin çogunlugu 65 yasin üzerinde olmakla beraber, kirkli ve ellili yaslarda da görülebilir. Bu nedenle, sadece çok yaslilarin hastaligi seklindeki kani dogru degildir.

Alzheimer Hastaliginin kalitsal ve kalitsal olmayan tipleri bulunur. Kalitsal tipi oldukça seyrektir (tüm Alzheimer hastalarinin %1-5'i). Ellili yaslardaki hastalar genellikle bu gruptandir. Kalitsal olmayan tipi, Alzheimer hastalarinin % 80'nini olusturur; yasli hastalar genellikle bu grupta yer alir.

Ailenizde Alzheimer hastasi varsa, bu sizin de ilerde hasta olacaginiz ya da hastaligi çocuklariniza aktaracaginiz anlamina gelmez. Birçok çalisma, hastaligin olusumunda birden fazla kalitsal özelligin rol oynadigini göstermistir. Alzheimer Hastaligi bulasici bir hastalik degildir.

Alzheimer Hastaliginin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Hastaligin ortaya çikmasinda birden fazla etken rol oynuyor olabilir. Olasi nedenler arasinda, kalitim (genetik), beyinde anormal proteinlerin birikimi ve çevresel faktörler (zehirli maddeler vb.) sayilabilir.

Alzheimer Hastaligina kesin tani konulmasini saglayacak tek bir test mevcut degildir. Tani, benzer belirtiler verebilecek diger hastaliklari elemek için yapilan çesitli klinik ve laboratuvar testlerin yardimiyla konur.

Alzheimer Hastaliginin belirtilerden biri ya da birkaçi sizde ya da yakinlarinizda bulunuyorsa, vakit geçirmeden pratisyen hekim, aile hekimi, iç hastaliklari, nöroloji ya da psikiyatri uzmanlarina basvurmalisiniz.

Alzheimer Hastaliginin Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer Hastaliginin habercisi olabilecek sik karsilasilanbelirtiler asagida siralanmistir. Kendinizde ya da yakinlarinizda bu belirtilerdenbiri ya da birkaçi bulunuyorsa, nörolojik muayene için hekime basvurmalisiniz.

1- Günlük yasam aktivitelerini etkileyen bellekkaybi

Isimleri, telefon numaralarini ya da randevulari ara sira unutup sonratekrar hatirlamak normal bir durumdur. Alzheimer Hastaligi ya da digerdemans tiplerinden biri bulunan hastalar, yakin geçmisteki olaylari, insanisimlerini ve telefon numaralarini daha sik unuturlar ve daha sonra dahatirlayamazlar.

2- Günlük yasam aktivitelerini yapmada güçlük

Telasli insanlar bazen yemegi firinda unutabilir ve yemek yandiktansonra hatirlar. Alzheimer Hastaligi bulunanlar ise, yemegi firinda unutmaklakalmaz, hazirladiklarini da hatirlamayabilirler.

3- Kelime bulmada güçlük

Hepimiz bazen dogru kelimeyi bulmada güçlük çekebiliriz. AlzheimerHastaligi bulunanlar ise çok basit kelimeleri unutabilirler ya da yerineuygun olmayan kelimeler kullanabilirler.

4- Zaman ve mekan karmasasi

Hangi günde oldugunuzu ya da nereye gideceginizi bir an için unutmaknormaldir. Alzheimer Hastaligi bulunanlar ise, hergün geçtikleri sokaklardakaybolabilir. Nerede olduklarini, oraya nasil geldiklerini ya da evlerinenasil gideceklerini bilemeyebilirler.

5- Yargi ve karara varmada güçlük

Bazen baska bir ise dalip geçici olarak asil yaptigimiz isi unutabiliriz.Alzheimer Hastaligi bulunanlar ise, asil yaptiklari isi tamamen unutabilirler.Uygun sekilde giyinemeyebilirler, birkaç gömlek ya da kazagi üst üste giyebilirler.

6- Pratik düsünme becerisinde güçlük

Pratik yöntemlerle, günlük bazi karmasik sorunlarimizin üstesindengelebiliriz. Alzheimer Hastaligi bulunanlar ise, pratik çözüm üretmedegüçlük çekerler.

7- Sik kullanilan esyalarin yerlerini degistirme

Hepimiz bazen cüzdan ya da anahtarlarimizi olagan disi yerlere koyar,sonra da bir süre arariz. Alzheimer Hastaligi bulunanlar ise, esyalariniolmadik yerlere koyabilir: gözlügünü buzdolabina ya da kol saatini sekerkavanozuna koymak gibi.

8- Ruh hali ya da davranislarda degisim

Hepimiz zaman zaman üzgün ya da kaygili bir ruh hali içinde olabiliriz.Alzheimer Hastaligi bulunanlar ise, herhangi bir neden olmaksizin anidenaglayabilir ya da çok sinirli hale gelebilir.

9- Kisilik degisimleri

Insanlarin kisilikleri yasla birlikte bir miktar degisim gösterebilir.Alzheimer Hastaligi bulunanlar ise, ani ve belirgin degisimler gösterebilir.Süpheci, telasli ya da korku içinde bir kisilik sergileyebilirler.

10- Sorumluluktan kaçinma

Zaman zaman ev islerinden, is ve sosyal sorumluluklardan bikip, yorulabiliriz.Bununla beraber, bu sorumluluklarla mücadele gücümüzü tekrar kazaniriz.Alzheimer Hastaligi bulunanlar ise, is ve sosyal alanlarda çok pasif halegelebilir ve bu kalici bir hale dönüsebilir.

Alzheimer Hastaliginin Riskleri Nelerdir?

AH için günümüzde belirlenmis olan risk faktörleri, yas, aile öyküsü ve kalitimdir. Bununla beraber, bilim adamlari baska risk faktörlerinin de bulunduguna inanmaktadir.

Yas

AH için en belirgin risk faktörü yastir. Yas ilerledikçe, AH gelisim riski de artar. AH nadiren 40'li ve 50'li yaslarda görülebilmekle beraber, tani konan hastalarin büyük bir bölümü 65 yas üzerindedir.

Ailede demans öyküsü bulunmasi

Çalismalar, Alzheimer hastalarinin akrabalarinda hastalik sikliginin daha yüksek oldugunu göstermektedir. Bu gözlemler, Alzheimer hastalarinin yakin akrabalarinin, ailesinde Alzheimer hastaligi bulunmayanlara göre daha yüksek risk altinda oldugunu ortaya koymaktadir. Bunula beraber, ailenizde Alzheimer hastasi varsa, bu sizin de ilerde hasta olacaginiz ya da hastaligi çocuklariniza aktaracaginiz anlamina gelmez.

Kalitim

Bazi ailelerde hastalik, kalitsal hastaliklarda oldugu gibi geçis gösterir. Bu ailelerde yapilan çalismalar, AH ile iliskili üç kromozom saptamislardir. Bunlar 21., 14. ve 19. kromozomlardir. 21. ve 14. kromozomlar, 40'li ve 50'li yaslarda baslayan AH ile iliskili bulunmustur; ileri yasta baslayan (65 yas üzeri) AH ile iliskili degildir.

Kisa bir süre önce, 19. kromozom üzerinde APOE-e4 adli bir genin ileri yasta baslayan (65 yas üzeri) AH ile iliskili oldugu saptanmistir. Bu gen günümüzde birçok arastirmaci tarafindan AH için bir risk faktörü olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, bu bir hastalik geni degil, hastaliga karsi duyarliligi artiran bir gendir. Bu gene sahip olan kisiler AH'na yakalanmadan saglikli bir yasam sürebilirler.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası