Genel SağlıkHABERLER

SSK’LILAR İÇİN YENİ İMKAN

SSK’lılar, bugünden itibaren Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kuruluşlarından ücretsiz yararlanabilecek.

Sağlık Bakanı Osman Durmuş ile eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan arasında 4 Temmuz 2002 tarihinde imzalanan 24 maddelik protokole göre, SSK’ya bağlı vatandaşlar ve bakmakla yükümlü oldukları aileleri, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık ocakları, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri, halk sağlığı merkezleri gibi 1. basamak sağlık kuruluşlarından doğrudan yararlanacak.

Devlet hastaneleri ile eğitim ve araştırma hastaneleri gibi 2. basamak tedavi kurumlarında tedavi olması gereken SSK’lı hastalar ise acil haller dışında sevkle hizmet alabilecek.

Devlet hastanelerinden alınan hizmet karşılığında SSK Başkanlığı, ödemeleri, mevcut hastane sistemine göre, doğrudan hastanelere yapacak.

Sağlık Bakanlığı, SSK’lıların ücretsiz olarak yararlanacağı hizmetler karşılığında, SSK’ya fatura edilecek hizmet bedellerinde indirime gidecek.

Hastaların ayaktan tedavilerinde, doktorlar tarafından düzenlenen reçeteler, SSK tarafından bildirilecek yöntemle ve yine SSK tarafından bildirilecek eczanelerden temin edilecek.

Doktorlar tarafından, SSK İlaç Talimatı’nda belirtilen kurallar ve ilaçlar dışında reçete yazılmayacak.

Yatan hastalarda kullanılacak ilaçlar, öncelikle SSK tarafından belirlenen Sağlık Bakanlığı kuruluşlarına teslim edilmiş ilaçlarla, hastanın yattığı hastanenin eczanesinden karşılanacak.

Yeni uygulama, 31 Aralık 2003 tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarihten en az 1 ay öncesine kadar taraflardan biri değişiklik veya fesih talebinde bulunmadığı takdirde protokol aynı koşullarda 1 yıl daha uzatılacak.