‘SÜT’LE GÜZELLEŞİN

Kalsiyum deposu olan ‘sütün’ sağlığımız üzerindeki önemli rolünü hepimiz biliyoruz. Peki ya vücudumuza tepeden tırnağa bakım uyguladığını?

“Doğal güzellik kayanğı” olarak nitlendirilen süt, cildinizi de bebek gibi pırıl pırıl, pürüzsüz ve canlı bir görünüme kavuşuyor… Süt ve süt ürünlerinden oluşan bakım kremlerini evde kendimiz de hazırlayabiliriz pekala! İşte size pratik sütlü güzellik önerileri…

BANYOLAR

Süt-bal banyosuHer cilt tipi için geçerliİki avuç dolusu tuzu, içini suyla doldurduğunuz küvete dökün. 1 fincan arı sütünü, 1 litre sıcak sütün içinde seyreltin. Ardından 1 tatlı kaşığı zeytinyağu ilave ettiğiniz karışımı küvetin içine boşaltın. Süt banyosu cildi derinlemesine temizliyor ama epidermisin hassasiyetine zarar vermediği için cildi kurutmuyor. Tuz, ölü derinin atılmasına yardımcı oluyor.Süt-baharat banyosuKuru cltler için geçerli 100 gr. melissa veya adaçayı yapraklarını, üzerine 1 litre kaynar su döktükten sonra 10 dakika demlenmeye bırakın. 1 litre süt ve birkaç damla zeytinyağıyla karıitırdıktan sonra küvetin içine boşaltın.

YÜZ MASKELERİ

Bir kase yoğurdu 10 dakika boyunca yüzünüzde tutun ya da bakım ürünleriyle karıştırın. Bu maske, aynı zamanda stresli erkek ciltlerine karşı da etkili.Ballı-yoğurt maskesiYağlı ciltler için geçerli 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 2 tatlı kaşığı sütü bir kapta karıştırın. Maskeyi yüzünüze sürün, 10 dakika beklettikten sonra durulayın. Papatya maskesiTüm cilt tipleri için geçerli1 el dolusu papatya yaprağını, 75 ml. Ilık sütün içinde 20 dakika boyunca yumuşatın. Karışımı ısıttıktan sonra üzerine 1 yemek kaşığı kepek ve 1 yemek kaşığı bal ilave edin. Maskeyi yüzünüze sürün ve cilde nüfuz etmesi için 10 dakika bekleyin.