Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIKKAT! Kan sekeri düsüklügü diyabete dönüsebilir!

Yemeklerden sonra, özellikle tatli veya hamur isi yedikten sonra kendinizi yorgun veya bitkin hissediyorsaniz, terleme ya da el – ayak bosalmasi gibi belirtiler görüyorsaniz hipoglisemi (kan sekeri düsüklügü) olabilirsiniz. Hipoglisemi, tedavi edilmedigi takdirde diyabete dönüsebileceginden, bu belirtilere sahipseniz mutlaka bir uzmana basvurmaniz gerekir. KadiköySifa Atasehir Hastanesi Dahiliye Uzmani Dr. Arzu Yalçin, hipoglisemi hakkinda en çok merak edilenleri açikladi!

Hipoglisemi, kan sekeri düsüklügü demektir. Ancak kan sekeri zaten, sürekli ayni degerde degildir; degiskendir. Yiyecek ve içecekler, hareket durumu, stres, alkol, kullanilan bazi ilaçlar kan sekerinin degisimine neden olur. Hipoglisemi bu ilaç ve durumlara bagimli ya da bagimsiz olarak kan sekerinin ani düsmesi ve hastanin bunun belirtilerini algilamasidir.

Hipoglisemi kadinlarda daha siktir. Ancak toplumdaki sikligina dair net bir bilgi yoktur, belirtilerini yasayip hekime gitmeyen veya gitse de net tani konamayan vaka çoktur.

Hipoglisemi nedenleri

Hipoglisemi nedenleri içerisinde en önemlisi, altinda insülin fazlaligi, dolayisiyla insülin direnciyle birlikte bulunan tiptir. Genellikle karbonhidrati yogun (tatli, hamur isi, pilav, makarna gibi) gidalardan 1 - 2 saat sonra hastanin kendini kötü hissetmesi, uyku hali, sinirlilik gelisir. Hatta terleme, titreme, el - ayak bosalmasi, bayilmaya kadar giden hastalar da olur. Panik atak hastaligi ile karisan olgular bulunmaktadir. Bu yüzden panik atak hastaligi tanisi konmadan önce kisinin bulgulari yemeklerle iliskili ve ailesinde diyabet(seker hastaligi) öyküsü varsa mutlaka hipoglisemi açisindan tetkik edilmelidir.

Hipoglisemisi olan kisilerin açliga dayanikliliklari düsmüstür. Hipoglisemi tanisi için kan sekerinin 60 mg'in altina düsmesi gerekir. Ancak bazi diyabet hastalari daha yüksek (70 - 80 mg gibi) rakamlarda da bu belirtileri hissedebilirler.

Hipoglisemide tani

Hipogliseminin en önemli özelligi, hepsinde olmasa da ileride diyabet adayi olmaya yatkinlik göstergesi olabilecegidir. Bu nedenle bu belirtileri yasayan, ailesinde diyabet öyküsü bulunan hastalar, mutlaka hekime basvurup, halk arasinda bilinen adiyla yükleme yani oral glukoz tolerans testi (OGTT) yaptirmalidirlar. Bunun sonucuna göre de mutlaka diyet ve egzersiz, gerekirse de ilaç tedavisi almalidirlar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası