Genel SağlıkHABERLER

HAMİLELİKTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Şehir efsanelerine en çok rastlanan konulardan biri hamilelik. Pek çok anne adayı hamile kalınca hayatına bazı kısıtlamalar getirir. Bu kısıtlamalarının bazılarının hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Sağlıkla ilgili pek çok konuda kulaktan kulağa yayılan yanlış bilgiler kimi zaman hayatı zorlaştırıyor. Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi Şefi Dr. Bülent Urman, hamilelikle ilgili doğru bilinen yanlışları açıklıyor.

Hamileler saç boyatamaz

Bebek beklerken saç boyatmanın zararlı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Hamileler güvenlik kapılarından geçmemeli

Güvenlik kapılarında metal detektörler vardır. Herhangi bir röntgen ışın söz konusu değildir. Bu nedenle güvenlik kapılarından geçmenin sakıncası yoktur.

Hamilelikte yolculuk yapmak sakıncalıdır

Hamilelerin son dört haftaya kadar otomobil kullanmalarında sakınca yoktur. Emniyet kemerlerinin mutlaka bağlı olması gerekir.

Havayolu ile seyahat edecek olan hamilelere 26. haftadan sonra sakıncalı olmadığına dair doktor raporu gerekir. Uçak yolculuğunun üç saatten daha kısa olduğu durumlarda ve hamilelikle ilgili herhangi bir risk faktörü yoksa yolculuk sırasında hareket, bol sıvı alınması ve baldır egzersizleri yeterlidir. Daha uzun yolculuklarda bunlara ek olarak varis çorabı giyilmesi gerekir.

Deniz yoluyla seyahat edecek olan hamilelerde özellikle ilk üç ay içinde bulantı ve kusmaların artabileceği bilinmelidir. Bunun dışında deniz yoluyla seyahat etmek sakıncalı değildir.

Hamilelikte cinsel ilsiki sakincalidir ve orgazm erken doğumu başlatır

Kanama veya erken doğum tehdidi gibi durumlar olmadığı takdirde hamilelikte cinsel ilişki sakincali değildir. Daha onceleri son ayda cinsel ilişki sakincali bulunurken son yapilan calismalardan elde edilen veriler cinsel ilişkinin doğuma kadar olabileceğini ve hatta gebeliğin son ayinda ilişkide bulunan gebelerde zaman asiminin daha az olabileceğini göstermektedir. Hamilelik sırasında orgazm olmanın erken doğumu başlatacağı şeklindeki inanç ise tamamen yanlıştır.

Hamile hem kendisi hem bebeği için yemeli

Gebelikte beslenme kuralları gebe olmayan kadınlardaki sağlıklı beslenme gibidir. Bebeğin gelişimi için gerekli olan üç ana yapı taşının dengeli olarak alınması gereklidir. Bunlar protein, kalsiyum ve vitamin-mineral gruplarıdır. Vejetaryenlerde hamilelik seyri genellikle normaldir. Kırmızı et yenmesi şart değildir. Tavuk ve balık, kırmızı etin yerini tutabilir. Balık haftada iki defa yenebilir. Denizde uzun süre yaşayan ve etlerinde bazı ağır metalleri biriktiren büyük balıklar sık yenmemeli. Kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünlerinin bebeğin kemik gelişimini karşılamaları için yeterli miktarda alınmaları gerekir. Çoğul gebeliklerde bu miktar artar. Gebelik sırasında günde 1-2 bardak açık çay, 1 bardak kahve ve 1 bardak kola içilebilir. Sosyal bir ortam olduğunda az miktarda alkol alınmasının bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Pişmiş olarak şarküteri yenmesinin zararı yoktur. Çiğ ve az pişmiş etten uzak durulmasında yarar vardır. Sushi yenebilir.

Cep telefonları, bilgisayar ve mikrodalga fırınları kullanmak zararlı

Hamilelik sürecinde cep telefonu ile konuşmak, bilgisayar veya mikrodalga fırın kullanmak sakıncalı değildir. Gecen yil yayinlanan bir calismada cep telefonunu asiri kullanan gebe kadinlarin cocuklarinda ileri yaslarda davranis bozukluklarina daha fazla rastlandigini gösteren bir calisma yayinlanmistir. Bu calismaya dayanarak gebelik sirasinda cep telefonlarini asiri kullanmamak ya da kulaklıkla kullanmak doğru bir tutum olacaktır.

Hamile spor yapabilir mi?

Spor yapılmasının gebeliğin seyrini olumsuz olarak etkilediğine dair herhangi bir kanıt yok. Riskli hamilelik (kanama, erken doğum, çoğul gebelik, yüksek tansiyon, kalp hastalığı vs) olmadığı takdirde spora devam edilebilir. Yer hareketleri, hafif ağırlık çalışmaları, yüzme, tenis gibi sporlar, koşu bandı, bisiklet, kürek çekme yapabilir.

Doç.Dr. Bülent Urman
Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölüm Başkanı
Amerikan Hastanesi