Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ORUÇ ASTIMI ETKILIYOR MU?

Oruç tutmak astim sikâyetlerini arttiriyor mu? Astim hastalarini oruç niçin etkiliyor? Hastalarin beslenme düzeni nasil olmalidir?

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu Ramazan ayinda oruç tutacak astim hastalarini uyariyor.

Çocuk Sagligi Hastaliklari ve Çocuk Alerjisi Uzmani Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, astimin akcigerlerde havayollarini olusturan bronslarin daralmasi sonucu öksürük hirilti ve nefes darligi belirtileri ile seyreden bir hastalik oldugunu belirtiyor. Akcigerlerde bulunan hava yollarinin daralmasinin birinci sebebinin bronslarda bulunan kas spazmi, ikinci sebebinin ise iç yüzeylerdeki salginin koyulasmasi sonucu olasan tikaniklik oldugunu söylüyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, astim ataklarini tetikleyen birçok sebebin oldugunu, bunlarin basinda ise alerji ve reflünün geldigini belirtiyor. Reflüden kaynaklanan ataklarin çogalmamasi için beslenmenin çok önemli olduguna deginiyor ve astim hastalarinin küçük porsiyonlar halinde azar azar ve sik beslenmesi gerektigine dikkat çekiyor. Nuhoglu; hastalarin özellikle kizartma gibi yagli besinlerden ve kakaolu tatlilardan uzak durmalari gerektiginin ve gece yatmadan hemen önce yenen yemeklerin genellikle reflüye sebep oldugunun altini çiziyor.

Oruç ve Astim

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, ramazan ayinda oruç ile baslayan beslenme düzeni degisikliklerinin astim hastalarini olumsuz etkiledigine dikkat çekiyor. Oruç tutarken tüm gün aç kalindigi için kan sekerinin düstügünü ve iftarda normalden fazla yemek yendigini ve bu durumun reflü olusturdugunu belirtiyor. Sahurda yenen yemek sonrasi yatmanin bir diger reflü nedeni oldugunu da vurguluyor. Mideye yeni giris yapan yiyeceklerin yatar pozisyona geçildiginde solunum sistemine kaçirilmasindan kaynaklandigini sözlerine ekliyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, oruç tutmanin astim hastalari üzerindeki bir diger olumsuz etkisinin de uzun süren susuzluk olduguna dikkat çekiyor. Susuz kalan bir astim hastasinin akcigerlerinde olusan balgam koyulasmasi ve koyu balgami çikarmakta zorlanmasi sikayetlerin artmasina sebep oluyor. Özellikle hava sicakliklarinin artis gösterdigi su yaz aylarinda vücudun susuzluktan korunmasi gerekiyor. Ilaç tedavisi altinda olan astim hastalarinin sabah aksam kullanmasi gereken ilaçlari aksattiginda hastalik bulgulari artabiliyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoglu, oruç tutmak isteyen düzenli ilaç kullanma zorunlulugu olan orta ve agir astim hastalarinin atak yasamamalari için yapilmasi gerekenleri söyle siraliyor;

Iftar yemeklerinin az ve sik yenmesi, yatmadan en az 2 saat önce yemek yemenin kesilmesi, aksam yemeklerinde yagsiz yemek ve tatlilarin tercih edilmesi, sahurda yemek yedikten iki saat sonra yatar pozisyona geçilmesi, iftar ve sahurda bol su içilmesi, ilaç saatlerinin doktor kontrolünde bu yeni beslenme tarzina göre yeniden düzenlenmesi.

Prof. Dr. Yonca NUHOGLU
Çocuk Sagligi Hastaliklari ve Çocuk Alerjisi Uzmani
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası