Genel SağlıkHABERLER

DÜNYANIN ATEŞİ YÜKSELDİKÇE ÜRÜN VERİMLİLİĞİ DÜŞECEK

İstanbul, 22 Nisan 2008 – Bayer Environmental Science Türkiye ve ISS Haşere Kontrol Hizmetleri “Çevresel Duyarlılık ve Pest Kontrol’’ konulu seminer düzenledi. Gelecek 100 yılda dünyada hava sıcaklığının 1.4 – 5.8 derece arasında artacağının öngörüldüğünü belirten Bayer ES Ülke Grup Müdürü Nabil Aoun, “Her 1 derecelik ısı artışı ürün verimliliğinin yüzde 3-5 arasında düşmesine neden olacak” dedi. Aoun, çevresel duyarlılık ve sürdürülebilir gelişmeler kapsamında Bayer AG’nin son dört yılda gaz emisyonunu yüzde 40, su kullanımını da yüzde 54 azalttığını açıkladı.

Bayer ES Ülke Grup Müdürü Nabil Aoun, Bayer‘in 1976’dan bu yana sürdürülebilir gelişmeler ve çevreye yönelik faaliyette bulunduğunu belirterek, “Bayer, yaşam standardlarının iyileştirilmesine yönelik katkısıyla sağlık ürünleri, beslenme ve ileri teknoloji ürünleri alanlarında gerçekleştirdiği buluşlarla alanında lider konumundadır. Sürdürülebilir kalkınma bugünü korumaktır, bu da yarını korumak anlamına gelir” dedi.

Bayer AG’nin gaz emisyonunun son dört yılda yüzde 40 azaldığını kaydeden Aoun, 2007’de 2006’ya oranla 110 bin ton daha az atık üretildiğini açıkladı. Aoun, Bayer AG’nin son dört yılda su kullanımını yüzde 54 azalttığının altını çizdi.

Dünyanın 1860’dan beri 1.5 derece, kuzey kutbunun ise 100 yıl önceye oranla 5 derece daha ısındığına dikkat çeken Aoun, “Araştırmalara göre 100 yıl sonra dünyada hava sıcaklığının 1.4 ile 5.8 derece arasında artacağı öngörülüyor. Bu da su baskınları, fırtınalar, kuraklık ve buzul kaybının artmasına ve olağan dışı hava oluşumlarına neden olacak. Her 1 derece ısı artması ürün verimliliğinde yüzde 3 ile 5 arasında düşüşü beraberinde getirecek. Artan sıcaklık haşerelerin daha hızlı üremesine bu da veba, sıtma gibi hastalıkların, bakteri ve virüslerin çoğalmasına neden olacak. Bugün 400 milyon sıtma hastasının yılda 1 ile 3 milyonu ölürken, 2100 yılında dünyanın yüzde 60’ına yayılacak” diye konuştu.

ISS Türkiye CEO‘su Cavit Habib ve Haşere Kontrol Genel Müdürü Tekin Şengün ise dünyanın en hızlı büyüyen lider tesis yönetimi şirketlerinden biri olan ISS’nin, her bir müşterinin ihtiyaçlarına uygun, özelleştirilmiş tek bir hizmet veya entegre hizmetler çözümü sunduğunu belirtti. Şengün, “ISS; profesyonel bakış açısı, hizmet yelpazesi, know how’ı, eğitimden entelektüel sermayeye, hizmet ve yönetim sistemlerine, bütün çalışma alanlarında köprü oluşturarak sektörünün en iyisi olma amacından hiç sapmamıştır” dedi.