DÜNYADA HER YIL BİR MİLYON KİŞİ SITMA NEDENİYLE HAYATINI KAYBEDİYOR

Her 30 saniyede bir çocuğun ölümüne neden olan sıtma, önlenebilir bir hastalık olmasına rağmen halen Afrika’nın en önemli sağlık sorunlarından biri olmaya devam ediyor. Her yıl bir milyon kişiyi öldüren sıtmayla dünya çapında mücadeleye dikkat çekmek için kutlanan 25 Nisan Dünya Sıtma Günü nedeniyle, hastalıkla ilgili ilaç yardımlarını aralıksız sürdüren Novartis, Afrika ve salgın hastalığın etkisi altındaki diğer bölgelere maliyeti üzerinden sıtma ilacı satışı gerçekleştiriyor.

Novartis, 2001 yılından günümüze dek 40 ayrı ülkeye aynı yöntemle yardım yaparak, 160 milyon tedavi dozu ile toplam 450 bin kadar hastanın hayatını kurtardı. Bu hastaların yüzde 70’ini bebek ve çocuklar oluşturdu.

Yenilikçi ilaçlar geliştiren Novartis, özellikle küçük çocuklar ve bebeklere yönelik olarak, mevcut sıtma ilacının yeni bir formülasyonunu geliştiriyor. 2008 yılının ikinci yarısında piyasaya sunulacak olan ilaçla sıtma tedavisinde yüzde 96 başarı bekleniyor. Yeni ürün dünya çapında sıtma ile mücadelede önemli bir kilometre taşı olacak.