Genel SağlıkHABERLER

ORUÇ ASTIMI ETKİLİYOR MU?

Oruç tutmak astım şikâyetlerini arttırıyor mu? Astım hastalarını oruç niçin etkiliyor? Hastaların beslenme düzeni nasıl olmalıdır?

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu Ramazan ayında oruç tutacak astım hastalarını uyarıyor.

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, astımın akciğerlerde havayollarını oluşturan bronşların daralması sonucu öksürük hırıltı ve nefes darlığı belirtileri ile seyreden bir hastalık olduğunu belirtiyor. Akciğerlerde bulunan hava yollarının daralmasının birinci sebebinin bronşlarda bulunan kas spazmı, ikinci sebebinin ise iç yüzeylerdeki salgının koyulaşması sonucu olaşan tıkanıklık olduğunu söylüyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, astım ataklarını tetikleyen birçok sebebin olduğunu, bunların başında ise alerji ve reflünün geldiğini belirtiyor. Reflüden kaynaklanan atakların çoğalmaması için beslenmenin çok önemli olduğuna değiniyor ve astım hastalarının küçük porsiyonlar halinde azar azar ve sık beslenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Nuhoğlu; hastaların özellikle kızartma gibi yağlı besinlerden ve kakaolu tatlılardan uzak durmaları gerektiğinin ve gece yatmadan hemen önce yenen yemeklerin genellikle reflüye sebep olduğunun altını çiziyor.

Oruç ve Astım

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, ramazan ayında oruç ile başlayan beslenme düzeni değişikliklerinin astım hastalarını olumsuz etkilediğine dikkat çekiyor. Oruç tutarken tüm gün aç kalındığı için kan şekerinin düştüğünü ve iftarda normalden fazla yemek yendiğini ve bu durumun reflü oluşturduğunu belirtiyor. Sahurda yenen yemek sonrası yatmanın bir diğer reflü nedeni olduğunu da vurguluyor. Mideye yeni giriş yapan yiyeceklerin yatar pozisyona geçildiğinde solunum sistemine kaçırılmasından kaynaklandığını sözlerine ekliyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, oruç tutmanın astım hastaları üzerindeki bir diğer olumsuz etkisinin de uzun süren susuzluk olduğuna dikkat çekiyor. Susuz kalan bir astım hastasının akciğerlerinde oluşan balgam koyulaşması ve koyu balgamı çıkarmakta zorlanması şikayetlerin artmasına sebep oluyor. Özellikle hava sıcaklıklarının artış gösterdiği şu yaz aylarında vücudun susuzluktan korunması gerekiyor. İlaç tedavisi altında olan astım hastalarının sabah akşam kullanması gereken ilaçları aksattığında hastalık bulguları artabiliyor.

Prof. Dr. Yonca Nuhoğlu, oruç tutmak isteyen düzenli ilaç kullanma zorunluluğu olan orta ve ağır astım hastalarının atak yaşamamaları için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor;

İftar yemeklerinin az ve sık yenmesi, yatmadan en az 2 saat önce yemek yemenin kesilmesi, akşam yemeklerinde yağsız yemek ve tatlıların tercih edilmesi, sahurda yemek yedikten iki saat sonra yatar pozisyona geçilmesi, iftar ve sahurda bol su içilmesi, ilaç saatlerinin doktor kontrolünde bu yeni beslenme tarzına göre yeniden düzenlenmesi.

Prof. Dr. Yonca NUHOĞLU
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı