Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“SU IÇSEM YARIYOR” DIYORSANIZ METABOLIZMA HIZINIZI ÖLÇTÜRÜN

Sürekli diyettesiniz ancak bir türlü kilo veremiyorsunuz… Ailenizdeki diger üyelerle ayni yemekleri yiyorsunuz ancak aralarinda kilo alan sadece sizsiniz ve yediginiz her seyin fazla kilo olarak siz geri döndügünü düsünüyorsunuz. Bu durumdan kurtulmanin yolu, ilk olarak metabolizmanizin gerçek hizini ögrenmekten geçiyor. Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nde metabolizma hiziniz tek nefeste ölçülebiliyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Aysu Aydin, diyete baslamadan önce bazal metabolizma hizi ölçümü yapilmasi gerektigini belirterek, saglikli kilo vermek için dikkat edilmesi gereken noktalar hakkinda bilgi verdi.

Ideal diyet metabolizma hiziniza göre planlanmalidir

Ideal bir sekilde agirlik kaybi saglayabilmek için bireyin ‘Bazal Metabolizma Hizi’ na göre beslenmesinin planlanmasi gerekir. Bazal Metabolizma Hizi (BMH) ; Bazal kosullar altinda temel metabolik olaylarin (solunum, dolasim, gastrointestinal faaliyetler, kas tonusu, vücut sicakliginin korunmasi gibi) sürdürülmesi ve çesitli organlarin (böbrek, karaciger ve endokrin bezler) fonksiyonlarin devam ettirmesi için harcanan enerji anlamina gelmektedir. Eger kisi BMH’nin altinda besleniyorsa, ideal yag kaybi yerine su ve kas kaybi olusmakta, bu da kisinin sagliksiz bir sekilde kilo vermesine neden olmakta dolayisiyla günden güne yasam kalitesi düsmektedir. Bu sekilde zayiflayan kisilerde tekrar kilo alimi kaçinilmazdir.

Sürekli diyette olsaniz da kilo veremeyebilirsiniz

Sürekli diyet yapan, kilosunu kontrol etmeye çalisan ancak tam aksine sürekli kilo aldigina inanan kisiler aslinda metabolizma hizlarinin yavas oldugunun farkinda degildir. Herkesin metabolizmasi farklidir. Burada metabolizma hizini belirleyen faktörler arasinda; yas, cinsiyet, vücut agirligi, vücut cüssesi ve kompozisyonu, hormonlar, hastaliklar, menopoz, kullanilan çesitli ilaçlar, diyet ve fiziksel aktivite büyük rol oynamaktadir. Dolayisiyla kisi kilo vermeden önce mutlaka metabolizma hizini ölçtürmelidir. Birçok merkezde metabolizma hizi vücut analiz cihazlarinda formülize edilerek hesaplanmaktadir. Ancak bu tam olarak metabolizma hizini göstermeyebilir. 500 kaloriye kadar varabilecek hesaplama hatasi olabilir. Hastanemizde en son teknoloji uygulanarak kisinin gerçek metabolizma hizini hiçbir hata payi olmadan ölçülmektedir. Unutulmamalidir ki; kisi metabolizmasina uygun beslenirse; kas ve su yerine yag kaybeder, ideal kilosunu kavusur, vücut fonksiyonlarinin daha da iyi olmasini saglar ve yasam kalitesini mükemmele yaklastirir.

15 dakikada metabolizma hizinizi ölçtürün, diyetiniz planlansin

Bazal metabolizma hizini ölçmek için hastadan en az 8 saat açlik ve rahat kiyafetlerle gelmesi istenir. Ölçüme baslamadan önce kisi bir yataga uzanip 10 dakika dinlenir. Bu süre sonunda kalp atislari yavaslar, kendini dinlenmeye alir. Özel bir maske takildiktan sonra 15 dakika boyunca kisinin normal soluk alip vermesi istenir. Kisinin ortalama oksijen tüketimi, nefes miktari, nefes sikligi ve ortalama oksijen yogunluguna bagli olarak metabolizma hizini en dogru sekilde ölçülmektedir. Böylelikle kisinin metabolizmasinin hizli mi yavas mi çalistigi ile ilgili veriler elde edilir. Ulasilan metabolizma hizina göre, kisinin beslenme programi ayarlanir. Metabolizma hizi yavas ise hizlandirici metodlar önerilmektedir. Eger kisi verilen beslenme programina uyarsa ideal kilosunu kavusmasi kesinlikle mümkündür.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası