Genel SağlıkHABERLER

EGZOZ DUMANI ŞEKER HASTALIĞINA YAKALANMAYI KOLAYLAŞTIRIYOR

Büyük şehirlerde yaşayanları olumsuz etkileyen faktörlerden biri maruz kaldıkları egzoz dumanıdır. Bugüne kadar egzoz dumanının başta kalp ve damar hastalıkları, bronşit ve astım gibi rahatsızlıklara yol açtığı biliniyordu. Ancak yapılan bir araştırma egzozun şeker hastalığını da tetiklediğini ortaya koydu. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Varis Merkezi ve Damar Cerrahisi Direktörü Op. Dr. Mustafa Çalık egzozun diyabet üzerindeki etkisini belirleyen araştırma hakkında bilgi veriyor.

Enviromental Protection Agency’nin yaptığı bir çalışmada egzoz dumanı veya endüstriyel hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde şeker hastalığının %20 daha fazla olduğunu düşündürten sonuçlara ulaşmışlar.

Egzoz dumanı diyabeti tetikliyor

Hava kirliliğinin kalp ve damar hastalıklarına, kronik bronşit, astım ve amfizeme yol açtığı herkes tarafından bilinen bir gerçekken yapılan bu çalışmaya göre özellikle endüstriyel bölgelerde veya İstanbul, Ankara gibi büyük metropollerde oturanlara bir de şeker hastalığı riskini getirmektedir.

Obezler daha fazla etkileniyor

Hayvanlarda yapılan bir çalışma göstermiştir ki hava kirliliğinin yol açtığı kronik (süregelen) enflamasyon insülin rezistansına yol açarak diyabetin ortaya çıkışını tetiklemektedir. Obezitesi olanlarda bu ihtimal daha kuvvetlenir, çünkü hava kirliliğine yol açan mikro partiküller (parçacıklar) en çok yağlı dokularda birikmektedirler.

2000’li yıllarında meyvelerde kullanılan ilaçlama teknikleri hakkında da aynı kurum diyabet riskini orta düzeyde arttıran etkenler arasına koymuştu.

Obezite, fast food tarzı yeme alışkanlıkları ve sedanter (hareketsiz) yaşam tarzı bizleri diyabete yatkın hale getirirken yaşadığımız kentlerdeki hava kirliliği de şeker hastalığına yol açabilecek yeni bir risk faktörü olarak hayatımıza ekleneceğe benziyor.