Genel SağlıkHABERLER

TÜRKİYE, ESTETİK CERRAHİ ALANINDA ÇOK GELİŞTİ

Medipol Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Naci Karacaoğlan Estetik cerrahinin ve teknolojinin her geçen gün ilerlemesiyle de günümüzün insanının, güzellik adına kendi kendini tepeden tırnağa değiştirebilecek duruma geldiğini söyledi.

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Medipol Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Naci Karacaoğlan, Türkiye’nin estetik cerrahi alanında son yıllarda büyük adımlarla ilerlediğini belirterek, “Artık kimse yurtdışında ameliyat olmayı düşünmüyor. Ülke sınırları içerisinde güzelleşmek mümkün. Önemli olan, güvenilir bir merkez bulmak” dedi.

Güvenilir olmak önemli

Türkiye’de özellikle son 15 yılda estetik ameliyatlara olan talebin artmasıyla büyük bir ekonomik potansiyelin de geliştiğini belirten Karacaoğlan, plastik cerrahide ‘güven’i şu sözlerle açıklıyor: “Estetik cerrahide en uygun aday beklentileri en gerçekçi olan adaydır. Örneğin kişi burnunu düzeltmek istiyorsa kafasında canlandırdığı bir hayalle bize geliyor. Oysa ki biz ona hayal ettiğini değil, yüzüne uygun olabilecek en doğal burnu gösteriyoruz. Bilgisayarda çalışıyoruz. Bu yöntemle çalışmak aynı zamanda olabilecek hataları da beraberinde önlüyor.”

Karacaoğlan, hastanın güvenini kazanmanın ikinci yolunun da konfor ve başarıdan taviz vermeden hastaya en uygun maliyeti sunmaktan geçtiğini söyledi.

Ameliyatlar artık kolay

Başarılı bir estetik ameliyatın en doğal görünmeyi sağlayan ameliyat olduğunu altını çizen Karacaoğlan, “Her hastayı kendi bütünü içinde ayrı ayrı değerlendirmek gerekir” diye konuştu.

Hastaların kendilerine geliş şeklinin yaş gruplarına göre değiştiğini söyleyen Prof. Dr. Naci Karacaoğlan, “Örneğin 18-25 yaş arasında en çok burun, 25-45 yaş arası yağ toplanması, meme ve karın sarkmaları, 40-50 yaş arasında yüz şikayetleri olabiliyor” dedi.

Anestezik ilaçlar ve aletlerin çok ilerlemesi ile hasta ameliyattan kısa bir süre sonra ayağa kalkıp gidebiliyor. Önceden hasta için ameliyat sonrası ağır geçerken, şimdi 1 saat gibi bir süre içinde kendine gelebiliyor. Ayrıca, ameliyatı ile aynı gün hastaneden çıkabildikleri gibi ameliyat sonrası birkaç gün içinde de iş ve sosyal yaşamına dönebiliyor.

Normal hayata erken dönüş

Ameliyat sonrası günlük hayata dönüşte klasik yaklaşımdan giderek uzaklaşıldığını söyleyen Prof. Dr. Naci Karacaoğlan, “Örneğin; ameliyat sonrasında hastaların ağrılarını azaltan enjeksiyonlar yapılıyor. Estetik burun ameliyatında artık burun içine tampon yerine burundan nefes almayı engellemeyecek splintler konuluyor. Böylece hasta, ameliyat sonrası bile rahat nefes alıp veriyor. İyileşme, 1-2 hafta içinde oluyor. Üçüncü kuşak bir ultrasonic liposuction yöntemi olan ve doğrudan yağ dokuları seçilerek uygulanan Vaser Liposelection’da, yağ dokuları, ultrasonik bir teknolojiyle yani ses dalgalarıyla seçiliyor, parçalanarak ayrıştırılıyor ve vücuttan atılıyor. Bu yöntemle, alınacak yağ seçildiği için bölgedeki diğer dokulara hiç bir zarar vermeden operasyon tamamlanıyor. Gözle görünür bir incelme sağlanıyor. Operasyondan sonra, şişlik, morluk gibi yan sonuçların görülmesi minimum düzeye iniyor. Saç ekimi ameliyatlarında önceden yaşanabilen problemler mikroimplantasyon tekniğiyle artık yaşanmıyor ve daha doğal bir saç çizgisi elde edilebiliyor. Meme ameliyatlarında yeni yaklaşımlarla ameliyat izi hemen hemen hiç fark edilemiyor. Böylece daha doğal bir formda göğüsler oluşturuluyor” açıklamasını yaptı.

Ameliyat olmak istemeyenlere…

Estetik cerrahide güzelliği uğruna ameliyat olmak istemeyen hastalara de çeşitli kolaylıklar sunuluyor. Tabi bu koşulların en temel özelliği; sağlıklı, güvenilir ve ehil ellerde yapılıyor olması. Bu yöntemlerden bazılarını sayarsak: Geç yaşlanmak için anti-aging, yüz estetiği için doku kokteyli ve dolgu yöntemleri, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz botox, deri sarkmalarına ve lekelere karşı franksiyonel lazer gibi çeşitli lazer uygulamaları…

Neleri güzelleştirmek mümkün

Estetik Burun Ameliyatı (Rhinoplasti)
Yağ Alma (Liposuction/Vaser Liposelection)
Saç Ekimi
Yüz Gençleştirme
Yüz Gerdirme
Kaş Kaldırma
Gözaltı Torbalarını Alma
Boyun Germe ve Gıdığın Alınması
Dudak İnceltme ve Büyütme
Kırışıklara Doku Kokteyli
Peeling
Ben ve Leke Tedavisi
Kepçe Kulak Düzeltilmesi
Meme Estetiği
Karın Germe (Abdominoplasti)
Yara İzlerini Giderilmesi
Rekonstrüktif Cerrahi