Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Oyuncakta Hijyene Dikkat Edin

Çocuklarin oyun oynadigi alanlar ve kullandigi oyuncaklarin, birçok hastaliga sebep olabilecek mikroplari barindirdigi ve çocugun yasadigi çevrenin temiz tutulmasinin hastaliktan korunmanin birinci sarti oldugu bildirildi.

Bursa Saglik Müdürü Hüseyin Serdar, bebekler ve küçük çocuklarin oyuncaklarini paylasmamasi tavsiyesinde bulunarak, "Küçük çocuklar genellikle oyuncaklarini agizlarina götürürler. Bu sebeple oyuncaklar bir baska çocuk kullanmadan önce iyice yikanmali ve dezenfekte edilmelidir."dedi.

Serdar, oyuncak alirken kolay temizlenebilenlerin tercih edilmesi gerektigini belirterek su tavsiyelerde bulundu:

"Çocugunuz oyuncaklari ile oynadiktan sonra onlari kirli oyuncuklar için ayirdiginiz ve çocuklarin ulasamayacagi bir yere koydugunuz kutuya alin. Uygun bir vakitte temizledikten sonra, temiz oyuncaklarin durdugu diger kutuya aktarin. Sert plastikten yapilmis oyuncaklari sicak sabunlu su ile iyice ovalayarak yikayin. Oyuncaklarin üzerindeki girintilere ulasabilmek için bir firça kullanin. Daha sonra temiz su ile durulayin. 10-20 dakika çamasir suyu ile hazirlayacaginiz karisimda bekletin."

Çamasir makinesinde yikanabilen bez oyuncaklari veya bulasik makinesinde yikanabilen sert plastik oyuncaklari dezenfekte etmek gerekmedigini vurgulayan Serdar, "Henüz bebek bezi kullanan çocuklar sadece yikanabilir oyuncaklarla oynamalidirlar. Oyuncaklarini diger çocuklarla paylasmamalidirlar. Içi doldurulmus oyuncaklar tek çocuk tarafindan kullanilmali ve en az haftada bir kere çamasir makinesinde yikanmalidir. Daha büyük çocuklar oyuncaklari agizlarina sokmazlar. Oyuncaklarin haftada bir sabunlu su ile yikanmasi, su ile durulanmasi ve açik havada kurutulmasi yeterli olacaktir. Ayrica dezenfekte etmek gerekmez" diye konustu.

Çocugun içine girip oynadigi su dolu oyuncak havuzlar, legenler veya küvetlerin mikroplarin barinmasi için elverisli oldugunu hatirlatan Serdar, "Çocugunuz bu tip su dolu havuzlara girmeden önce mutlaka klorlu bir çamasir suyu ile temizleyin ve içine suyu ondan sonra koyun. Bu havuzlarda kullanilan oyuncaklari da çamasir suyu çözeltisi ile dezenfekte edin. Su dolu havuzlarda çocugunuzun süngerden yapilmis oyuncaklarla oynamasina izin vermeyin. Süngerin temizlenmesi zordur ve mikroplarin barinmasi için uygun bir ortamdir" seklinde konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası