Genel SağlıkHABERLER

YÜRÜME ALETİ İLE ORTAYA ÇIKAN KALP RİSKİ

Yürüme Aleti İle Ortaya Çıkan Kalp Riski

John Hopkins Tıp Merkezi’nde 1972-1976 yılları arasında yapılan araştırmada, yaş ortalaması 39-79 olan 3775 erkek ve 40-80 yaşları arasında 2000 kadın denek kullanıldı. Efor testinde deneklerin kan basıncı ve kalp atışlarını ölçen araştırmacılar, çeşitli iletişim yöntemleri kullanarak deneklerin sağlık durumlarını 20 yıl boyunca sorguladı. Efor testi sonuçlarının normal olmamasının damar tıkanması ve kalp ritmi düzensizliğinin işareti olduğu, bu risk grubundakilerin, bitkinlik sergiledikleri belirtildi. Efor testi düzensiz çıkan deneklerin yüzde 30’unun 20 yıl içinde öldüğü belirlenirken, test sırasında kesin sonuç ortaya koymayanlar arasındaki ölüm oranı yüzde 22 olarak tespit edildi. Test sonuçları normal çıkanlar arasında ölümlerin ise yüzde 13 olduğu kaydedildi. Efor testi sonucu normal çıkmayan ve kesin sonuç ortaya koymayanların, test sonuçları normal çıkanlara göre 2.4 ve 2.6 kez daha fazla kalp hastalıkları ile ilgili risklerden öldükleri belirlendi.

Uzmanlar, yürüme aletinde yapılan testin, orta yaş kadın ve erkeklerde, kalp hastalıkları ile ilgili işaretleri, hastalığın başlamasından önce ortaya koyabildiğini belirtti. Herhangi bir risk faktörü taşımayan insanlar için yürüme aleti üzerinde efor testinin pek gerekli olmadığına değinen uzmanlar, yüksek kolesterolü ve daha başka hastalıkları bulunanların, yürüme aleti üzerinde efor testi yaptırmalarının gerekli olduğunu kaydediyor. Efor testi ile kalbin egzersiz sırasındaki çabayı ne kadar kaldırabildiğinin ortaya çıktığı belirtiliyor.

Testin, kalp atışlarını, kan basıncını ve vücuttaki elektriksel işlevleri ortaya koyabildiği kaydedildi. Yürüme aletinde hız değişmesi sırasında, vücudun daha fazla oksijen tükettiğine, kalbin daha fazla kan pompaladığına değinen uzmanlar, test sırasında, kan pompalanmasının damarlardaki kanın akış hızını ortaya koyabildiğini belirtti. Araştırma raporu, American College of Cardiology kuruluşunun Atlanta’da yapılan genel kurulunda açıklandı.