Genel SağlıkHABERLER

İYOT TÜKETİMİNİZE DİKKAT EDİN

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahiliye-Endokrin ve Metabolizma Bilimdalı Polikliniği kayıtlarına göre, bir yıl içinde başvuran yaklaşık 15 bin kişiden 10 binden fazlasının sorununu guatr ve tiroide bağlı hastalıklar oluşturuyor. Hastaların yüzde 90’ının, öykülerinin incelenmesinde, büyük bölümünün dağlık ve kırsal bölgelerde yaşadığı, ilköğretim düzeyinde eğitim aldıkları ve iyotlu olan yerine kaya tuzu kullandıkları belirlendi.

Dahiliye-Endokrin ve Metabolizma Bilimdalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Sert, verilerle ilgili yaşamsal önemi olan hormonları salgılayan tiroit bezinin büyüme-gelişme, vücut ısısı ve tüm hücreler için gerekli metabolizmanın faaliyetini düzenlediğini ve bu açıdan büyük bir öneme sahip olduğunu bildirdi.

Tiroit hormonu eksikliğinin özellikle çocukluk çağında kalıcı zeka geriliğine, büyüme ve gelişme bozukluklarına yol açabildiğine dikkati çeken Sert, hastalığın önlenmesinde ise iyotlu tuz kullanımının önemli bir etken olmasına rağmen, halkın bu konuda yeterince bilgi sahibi olmadığını anlattı.

Tiroit bezinin gerekli hormonu salgılamaması nedeniyle ortaya çıkan guatrın Türkiye’de özellikle Güney, Güneydoğu ve İç Anadolu ile Karadeniz bölgelerinde yaygın görüldüğünü, Adana’da ise Karaisalı İlçesi ve çevresinde yoğunlaştığını kaydetti.

Sert, iyotlu tuz kullanımı konusundaki uyarılara rağmen özellikle kırsal bölgelerde yaşayanların yemeklerin yanı sıra turşu, salça ve peynir yapımında ucuzluğu nedeniyle kaya tuzunu tercih ettiklerini, buralardaki kaynak sularında da iyot içeriğinin genelde düşük olduğunu, tüm bunların da hastalığın yayılmasında etken oluşturduğuna işaret etti.

Doç. Dr. Murat Sert, gelişmiş ülkelerde, sorununun bölgelere göre içme suları ve toprakta ölçümler yapılıp ekmek ve içme sularına iyot ilavesine gidilerek çözümlendiğini anlatarak, “Türkiye’de ise yasaklar konuluyor, ancak uygulanırlılığı takip edilmiyor” dedi.

Sert, Sağlık Bakanlığı’nın, uzmanlar aracılığıyla hastalığın yaygın görüldüğü yerlerde eğitim çalışmalarına ağırlık vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.