Genel SağlıkHABERLER

OYUNCAKTA HİJYENE DİKKAT EDİN

Çocukların oyun oynadığı alanlar ve kullandığı oyuncakların, birçok hastalığa sebep olabilecek mikropları barındırdığı ve çocuğun yaşadığı çevrenin temiz tutulmasının hastalıktan korunmanın birinci şartı olduğu bildirildi.

Bursa Sağlık Müdürü Hüseyin Serdar, bebekler ve küçük çocukların oyuncaklarını paylaşmaması tavsiyesinde bulunarak, “Küçük çocuklar genellikle oyuncaklarını ağızlarına götürürler. Bu sebeple oyuncaklar bir başka çocuk kullanmadan önce iyice yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.”dedi.

Serdar, oyuncak alırken kolay temizlenebilenlerin tercih edilmesi gerektiğini belirterek şu tavsiyelerde bulundu:

“Çocuğunuz oyuncakları ile oynadıktan sonra onları kirli oyuncuklar için ayırdığınız ve çocukların ulaşamayacağı bir yere koyduğunuz kutuya alın. Uygun bir vakitte temizledikten sonra, temiz oyuncakların durduğu diğer kutuya aktarın. Sert plastikten yapılmış oyuncakları sıcak sabunlu su ile iyice ovalayarak yıkayın. Oyuncakların üzerindeki girintilere ulaşabilmek için bir fırça kullanın. Daha sonra temiz su ile durulayın. 10-20 dakika çamaşır suyu ile hazırlayacağınız karışımda bekletin.”

Çamaşır makinesinde yıkanabilen bez oyuncakları veya bulaşık makinesinde yıkanabilen sert plastik oyuncakları dezenfekte etmek gerekmediğini vurgulayan Serdar, “Henüz bebek bezi kullanan çocuklar sadece yıkanabilir oyuncaklarla oynamalıdırlar. Oyuncaklarını diğer çocuklarla paylaşmamalıdırlar. İçi doldurulmuş oyuncaklar tek çocuk tarafından kullanılmalı ve en az haftada bir kere çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Daha büyük çocuklar oyuncakları ağızlarına sokmazlar. Oyuncakların haftada bir sabunlu su ile yıkanması, su ile durulanması ve açık havada kurutulması yeterli olacaktır. Ayrıca dezenfekte etmek gerekmez” diye konuştu.

Çocuğun içine girip oynadığı su dolu oyuncak havuzlar, leğenler veya küvetlerin mikropların barınması için elverişli olduğunu hatırlatan Serdar, “Çocuğunuz bu tip su dolu havuzlara girmeden önce mutlaka klorlu bir çamaşır suyu ile temizleyin ve içine suyu ondan sonra koyun. Bu havuzlarda kullanılan oyuncakları da çamaşır suyu çözeltisi ile dezenfekte edin. Su dolu havuzlarda çocuğunuzun süngerden yapılmış oyuncaklarla oynamasına izin vermeyin. Süngerin temizlenmesi zordur ve mikropların barınması için uygun bir ortamdır” şeklinde konuştu.