Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TTB:Isyeri Hekimlerine Baski Kabul Edilemez

Türk Tabipleri Birligi, bir kisim Saglik Müdürlüklerinde hekimlere telefonla ulasilarak kamuda çalisanlarin mesai saatleri disinda isyeri hekimligi yapabilmelerinin bugünden sonra mümkün olmayacagi ...

Türk Tabipleri Birligi, bir kisim Saglik Müdürlüklerinde hekimlere telefonla ulasilarak kamuda çalisanlarin mesai saatleri disinda isyeri hekimligi yapabilmelerinin bugünden sonra mümkün olmayacagi, Anayasa Mahkemesi Karariyla, döner sermayesi olmayan kurumlarda çalisanlarin isyeri hekimligi yapabilecegi; bu kapsamda olmayan kamu görevlisi tabiplerin, mevcut isyeri hekimliklerinden ayrilmalari gerektiginin bildirildigi duyumunun alindigini açikladi.

Türk Tabipleri Birligi'nden yapilan açiklama söyle;

Bu yönde girisimlerin önüne geçmek ve meslektaslarimizin hak kayiplarini önlemek için asagidaki açiklamanin yapilmasi gerekmistir.

Kamuoyuna Tam Gün Yasasi olarak sunulan 5947 sayili Yasa’da hekimlerin çalisma alanlarina iliskin sinirlamalar getirilmis; Anayasa Mahkemesi Karariyla bu sinirlama kaldirilmis, Danistay Kararlariyla da Anayasa Mahkemesi Kararina aykiri olarak Saglik Bakanliginin çalisma sinirlamalarinin var olduguna iliskin isleminin yürütmesi durdurulmustur.

Anilan Danistay Kararinda “…dava konusu islemle, 30 Temmuz 2010 tarihinden itibaren kamuda çalisan tüm doktorlarin muayenehane açmalari ve özel saglik kurulusunda çalismalarinin mümkün olmadiginin ilan edilmesinde, 5947 sayili Yasa hükümlerine, Anayasa Mahkemesi kararina ve hukuka uyarlik bulunmamaktadir…” (Danistay 5.Daire 21.7.2010 tarih ve 2010/4406 sayili Karar) Bu kararda bahsi geçen çalisma biçimleri arasinda isyeri hekimliginin de bulundugunda kusku bulunmamaktadir.

Ayrica belirtmek gerekir ki, çalisma kisitlamalari yasa ile açikça getirilir. Yasal düzenleme ile açikça getirilmemis olan bir kisitlama yorum yoluyla yaratilamaz.

Bu çerçevede, kamu kurum ve kuruluslarinda çalisan ve halen isyeri hekimligi de yapanlarin isyeri hekimliginden ayrilmalari gerektigine iliskin olarak ortaya atilan iddialarin herhangi bir dayanagi bulunmamaktadir. Bu yöndeki taleplerin resmi ve yazili olarak yapilmasi halinde Hukuk Büromuz tarafindan iptali için girisimde bulunulacaktir. Ayrica belirtelim ki, yasaya aykiri olan bu talimatlari verenler bu sebeple ortaya çikacak olan hak kayiplarindan bizzat sorumlu olacaklardir.

Meslektaslarimizin ve saglik yöneticilerinin magduriyetine sebep olunmamasi bakimindan ilgili yasalar ile bunlara iliskin yargi kararlarina uyulmasi geregini önemle belirtmek isteriz.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası