Genel SağlıkHABERLER

ALZHEİMER’I TEDAVİYLE YAVAŞLATMAK MÜMKÜN

Dünya Sağlık Örgütü verileri, Türkiye’nin 2050 yılında dünyada en fazla Alzheimer hastası olacak 4 ülkeden biri olacağını gösteriyor. Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “İlaçlar Alzheimer’ın ilerlemesini ne tamamen durdurabilir ne de hastayı yeniden eski haline getirebilir ancak bilinmesi gereken şu ki bu hastalık, ilaç tedavisi alan hastalarda almayanlara göre daha yavaş ilerliyor” dedi. Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, Alzheimer’dan kurtulma olanağı olmasa da tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtti.

Alzheimer, günümüz tıbbı ile tam olarak tedavi edilemese de, erken teşhis ile tedavisine başlanan hastalarda ilerleme yavaşlatılabiliyor. Şu anda hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların, Alzheimer’a yakalanan hastaların daha net düşünebilmesine ve günlük işlevleri daha rahat yerine getirebilmesine yardımcı olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “İlaçlar Alzheimer’ın ilerlemesini ne tamamen durdurabiliyor ne de hastayı yeniden eski haline getirebiliyor. Ancak hastalık, ilaç tedavisi alan hastalarda almayanlara göre daha yavaş ilerliyor” dedi. Alzheimer için geliştirilen ilaçların sadece hastalığın erken safhalarında değil, orta ve ileri safhadaki hastaların tedavisinde de etkili olduğunu dile getiren Prof. Dr. Kütükçü, “Alzheimer hastalığı için geliştirilen aşılar ve kök hücre tedavileri mevcut ancak bunların insan kullanımına hazır olabilmesi için yıllar gerekiyor” dedi. Prof. Dr. Kütükçü şöyle devam etti; “Tedavi sürecinde iyileşme fark etmemek sizi olumsuz düşüncelere yönlendirmesin çünkü tedavi edilmeyen Alzheimer hastalığı sürekli olarak kötüye doğru ilerler. Bu nedenle herhangi bir değişiklik fark etmemek aslında iyiye işarettir”

9 yolla Alzheimer’ı öteleyin

Alzheimer olmaktan kurtulamayabilirsiniz ancak başlangıç yaşını en az 10-15 yıl öteleyebilirsiniz diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, ihmal edilmemesi gerekenleri şöyle sıraladı:

• Satranç, sudoku ve briç benzeri oyunları tercih ederek beyninize boş zaman bırakmayın.
• Yediklerinize özen gösterin, yağ ve şeker tüketiminizi asgariye indirin.
• Kan basıncınızın 130/80 mmhg üstünde olmamasına dikkat ederken özellikle küçük tansiyonunuzun 9 mmhg altında olmasını sağlayın. Ayrıca yüksek tansiyon yanında damar sertliğine neden olan şekr, kolestrol yüksekliği, sigara kullanımı gibi nedenler var ise bunların önlemini alın ve tedavi ettirin.
• Zihninizi canlı tutmak için her gün okumaya vakit ayırın.
• Aktif ve düzenli spor yapın.
• Müzik dinleyin, dans edin ve kendinize zevkle yapabileceğiniz uğraşılar bulun.
• Sadece bedensel değil, görsel belleğinize yönelik egzersizleri de ihmal etmeyin.
• Mutlaka ayda birkaç kez sosyal toplantılara aktif olarak katılın. Sadece dinleyici olmayın. Bu ayrıca stres, depresyon, anksiyete gibi unutkanlığa neden olabilecek diğer risk faktörlerinide azaltmaktadır.
• Uykunuz düzenli olsun.