Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi, hava ambulansi hizmetini tartisiyor

BURSA- Saglik Bakanligi tarafindan düzenlenen '1. Hava Ambulans Sempozyumu' Bursa'da basladi.

Türkiye'de hizmete girdigi günden beri acil olaylara aninda yaptiklari basarili müdahale ile kabul gören hava ambulanslari, arti ve eksileri ile Bursa'da ele aliniyor.

Uludag Karinna Otel'de Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom'un baskanliginda bugün baslayan sempozyum üç gün sürecek. Cihan Haber Ajansi muhabirine sempozyumla ilgili açiklamalarda bulunan Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, sivil havacilik ile tüm resmi kurum ve sektörle ilgili bilim adamlarinin katildigi sempozyumda 'hava ambülansi ve kara ambülansinda nerede idik, nereye geldik ve neler sapacagiz?' sorularina cevap aranacagini söyledi. Çom, "Bu süreçte hangi sikintilarla karsilasiyoruz ve önümüzde ki süreçte hava ambülansi hizmeti kalitesini yükseltmek için neler yapabilecegimizi konusacagiz. Ayrica bilim adamlari havacilik esas ve prensiplerinin ne oldugunu bize aktaracaklar. Yine havacilik fizyolojisi tibbi ile hasta naklederken nasil müdahale edilecegini aktaracaklar. Böylece her kesimden her biri kendi alaninda uzman kisilerle fikir alisverisinde bulunulacak." dedi.

Sempozyum sonunda sivil havacilik ve hava ambülans hizmetlerinin çok daha iyi noktaya getirmek için koordineli bir çalismanin ortaya çikacagini vurgulayan Çom, "Su anda 17 asil, 1 yedek olmak üzere 18 hava ambulans helikopteri ile biri pervaneli, biri jet uçak olmak üzere hava amlbulans hizmetlerini veriyoruz. Acil durumlarda otoyollar dahil sahalara dahi inerek hastaya ilk müdahale yapiliyor. Bir buçuk yilda 4 bin 500 saat havada kalarak, yaklasik 2 bin 500 hastayi bu sekilde naklettik. Ayrica acil organ nakillerinde de hava ambulanslari kullanilmakta." seklinde konustu.

"PERSONEL SIKINTIMIZ YOK"

Personel sikintisi yasamadiklarini aktaran Çom, her ne kadar doktor gibi saglik personeli konusunda AB ülkelerine kiyasla çok az kadro ile hizmet vermelerine ragmen nitelikli personelin egitimi ile hava ambulansi hizmetlerinde sikinti yasamadiklarini kaydetti.

"HAVA AMBÜLANSI IÇIN TORPIL YAPMAYA GEREK YOK"

Uçak ve helikopterler ile tüm vatandaslarin ücretsiz bir sekilde tasindigini aktaran Çom, "Insanlara müdahale eden ilgili doktorun bize bildirmesi durumunda bizim bakanlik merkezinde kurdugumuz komuta kontrol merkezimiz ile irtibat kuruluyor ve ona komuta kontrol merkezimiz karar veriyor. Burada uçus güvenligi en önemli kistastir. Çünkü hava sartlari yol güzergahinda uçus planinda etkisi olup bunun kendine has düzenlemeleri var. Vatandaslarimiz sahis olarak uçak veya helikopter talebinde bulundugunda her hangi bir yolla birilerine bizi aratmasina gerek yok. Çünkü bir kisinin uçak veya helikopter ile uçup uçmayacagina hekim karar veriyor. Zaten her hasta uçakla uçamaz. Uçakla yüksekten gidecegi için hastaligin cinsi ve yaralanmasina göre doktorun kararindan sonra buna karar verilir." degerlendirmesinde bulundu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası