Genel SağlıkHABERLER

YIKANABİLİR ALÇI TÜRKİYE’DE

Güney Koreli bir ortopedi uzmanının icat ettiği Hibrit Alçı Türkiye’ye de geldi. Alçının suyla temasının hiçbir sakıncası yok.

Hibrit Alçı, eski tip alçılara göre son derece hafif olmasıyla da dikkat çekiyor. Eski tip alçılar 3-4 kiloya kadar çıkarken, bu ürün çok hafif. Bu durum hastaya büyük hareket kolaylığı sağlıyor. Günlük aktiviteleri kısıtlamayan, kısmi de olsa hareket özgürlüğü sunan bu alçı sayesinde, hastanın psikolojisi de olumlu bir şekilde etkileniyor.

Güney Koreli Ortopedi uzmanı Dr. Lee’nin buluşu olan ürün patentli ve FDA, KFDA onaylı. CE Belgesi de bulunan Hibrit Alçı Sistemi – HM CAST, özel deri koruyucu kılıf ile birlikte kullanılıyor. Böylece alçı uygulanan bölgenin hava almasını sağlıyor ve tahrişi önlüyor. Özel dokusu sayesinde hastayı terletmeyen Hibrit Alçı Sistemi – HM CAST, kaşıntı ve koku da yapmıyor.

Uygulaması da son derece kolay. Hibrit Alçı Sistemi – HM CAST, oda sıcaklığındaki suya batırıldıktan sonra, deri koruyucu kılıf ile birlikte, çorap gibi geçirilerek kırık uzva giydiriliyor. 7 ila 15 dakika içinde sertleşen alçı, görevini yerine getirmeye başlıyor.

Havuza, denize girilebiliyor

Sadece alçının takılmasından sonra 24 saat beklemek gerekiyor. Sonra havuza, denize girmek duş almak mümkün.

Hibrit Alçı Sistemi – HM CAST, 12 ayrı ölçüde bulunabiliyor. Ayrıca, yüksek X-Ray geçirgenliği sayesinde alçıyı çıkartmadan röntgen çektirmek mümkün olabiliyor. Özel şeridi sayesinde kolayca çıkarılabilen ve kesilirken toz çıkartmayan Hibrit Alçı Sistemi – HM CAST, istenirse tekrar birleştirilerek kullanılabiliyor.

Kırıklar dışında, yumuşak doku enfeksiyonlarında, travmada ve atel kullanmayı gerektiren durumlarda da tercih edilebiliyor. Atel kullanan ve sürekli çıkarıp yeniden takan hastaların iyileşme sürecinin uzamasının da önüne geçilebiliyor.