POLİKİSTİK OVER SENDROMU

Genç kız ve 30 yaş altı kadınlarda, yüzde erkeğe benzer aşırı tüylenmeye neden olan “Polikistik Over Sendromu” hastalığının en etkili tedavisinin zayıflama olduğu belirtildi.Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehpare Tüfekçi, kadınların üreme çağında adet düzensizliği ile birlikte ortaya çıkan “Polikistik Over Sendromu”nun, şişmanlama, yağlı ve sivilceli cilt, saç dökülmesi, vücutta erkek gibi aşırı kıllanma gibi olumsuzluklara neden olduğunu bildirdi.

Hastalığın nedeninin tam olarak bilinmediğini, ancak stres, obezite, insülin direnci, sinir sistemindeki bazı hormonların salınımındaki bozukluklar ve genetik faktörlerin rolü üzerinde durulduğunu ifade eden Prof. Dr. Tüfekçi, hastaların hormon tetkiklerinde de erkeklik hormonları olarak bilinen “testosteron” ve “androstenodion”da artma görülebildiğinin altını çizdi. Adetlerin seyrek olması veya hiç olmaması ve aşırı tüylenmenin hastalığın tanısı için en önemli bulgular olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tüfekçi, şunları söyledi:

“Hastaların yüzde 60’ında obezite görülebiliyor. Özellikle obez ve kanda erkeklik hormonu yüksek olan hastalarda cilt bozukluklarına daha sık rastlanmaktadır. Hastalarda görülen diğer önemli bir nokta da kısırlık ve insülin direncidir. İnsulin direnci, şeker metabolizmasında bozukluk ve şeker hastalığına eğilimi artırmaktadır. Hastalarda sadece kilo kaybı ile yumurtlama fonksiyonları ve adet düzeni normale dönebilmekte, tüylenme durmaktadır. Zayıflama ile tüylenme durduruluyor, hatta geriliyor ancak, tamamen ortadan kaldırılması mümkün değil. Ayrıca, şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ‘metformin’ içeren ilaçlar da bu hastalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.”

“Polikistik Over Sendromu” hastalarının, ileride rahim kanseri, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıklara yakalanma riskinin normal kadınlara göre daha yüksek olduğunu anlatan Prof. Dr. Tüfekçi, bu nedenle hastaların kilolarına ve yaşam stillerine dikkat etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.