ZEHİRLİ MANTARA DİKKAT!

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Hanifi Kaplan, bahar aylarıyla birlikte mantar satışlarının da başladığını belirterek, özellikle pazar yerlerinde satılan mantarların faciaya davetiye çıkardığını söyledi.

Hemen uzmana başvurun

Mantar zehirlenmesinin bulantı, kusma, karın ve baş ağrısı gibi belirtilerle anlaşılabileceğini belirten Kaplan, “Mantar yedikten sonra bu gibi belirtileri hissedenler en kısa sürede doktora başvurmalılar.”

Kaplan, “Vatandaşlarımız ‘melki’ adı verilen mantarları çok iyi tanıdıklarını ve zehirli ile zehirsizi ayırabildiklerini belirterek, satın alıyorlar. Ancak mantarlar doğada çeşitli mutasyonlara yani değişimlere uğrayabiliyorlar. Bu sebeple de vatandaşlarımız zehirli bir mantarı zehirsiz gibi görebiliyor. Bu durumda da çok sayıda vatandaşımız mantar zehirlenmesi sebebiyle hayatından olabiliyor. Vatandaşlarımıza daha güvenli olan kültür mantarı dışında mantar yememelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Mantar zehirlenmesinin bulantı, kusma, karın ve baş ağrısı gibi belirtilerle anlaşılabileceğini belirten Kaplan, “Mantar yedikten sonra bu gibi belirtileri hissedenler hiç vakit geçirmeden en kısa sürede bir sağlık kurumuna başvuruda bulunmalılar. Unutulmamalıdır ki bu tür zehirlenmelerin tedavisi ancak en kısa sürede bir sağlık kurumuna gidilmesi ile mümkündür. Bu sebeple anında yapılacak olan bir tedavi ile mantardan zehirlenen vatandaşlarımız hayatta kalabilirler” diye konuştu.