Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan ve tatilin ardindan sagliginiz için test yaptirmayi ihmal etmeyin

Ramazanin sona ermesiyle birlikte Seker Bayrami tatili de geldi. Ancak her ramazan sonrasi, özellikle devam eden saglik sorunu olanlarin mutlaka doktor kontrolünde testler yaptirmasinin büyük önem tasidigini biliyor muydunuz? Böylece ramazanda oruç nedeniyle ve tatil esnasinda bozulan beslenme aliskanliklarinin vücut üzerinde yaratabilecegi olumsuz etkilerin önüne tam vaktinde geçebilir, hem de ilerleyen aylarda yasanabilecek sikintilar ortadan kaldirilabilir. Maçka e-LAB Tibbi Tahlil Laboratuvari’nin Direktörü Klinik Biyokimya Uzmani Dr. Aytaç Keskinege, ramazan sonrasi ve tatil dönüsü alinabilecek tedbirler konusunda uyariyor…

Ramazan ayinda oruç nedeniyle beslenme aliskanliklarimiz degisir. Bedenimiz de bu duruma ayak uydurmak için gereken ayarlamalari yapar. Ancak oruç tutarken ve ramazanin ardindan saglik sorunlari yasamamak için küçük tedbirler almak mümkün. Bunun için de doktor kontrolünde yapilabilecek bazi testler araciligiyla vücuttaki eksiklikler analiz edilerek olasi sorunlarin önü alinabilir.

Maçka e-LAB Tibbi Tahlil Laboratuvari’nin Direktörü Klinik Biyokimya Uzmani Dr. Aytaç Keskinege, ramazan ayinin ardindan yapilacak saglik kontrollerinin önemine dikkat çekiyor: “Oruç tutanlarda beslenme aliskanligindaki degisiklige bagli olarak, vücutta lipid, karbohidrat ve protein metabolizmasinda ciddi degisimler gözlenir. Uzun süre aç kalan vücudumuz teyakkuza geçerek enerjiyi en alt seviyede kullanmaya ve bununla birlikte rezervlerini maksimum seviyede korumaya çalisir. Bu sebeple yag metabolizmasi yag yikimi yerine yag yapimini artirarak enerji depolamasi yapar. Ayrica bazal metabolizma hizinda yavaslama ve bunun sonucunda da kilo alma görülür. Bu durumda seker ve yag metabolizmasini ramazandan sonra mutlaka tekrar gözden geçirmek gerekir. Seker metabolizmasi için ‘açlik kan sekeri’ ve ortalama seker seviyesini gösteren HbA1c testlerinin yapilmasi önerilir. Yag metabolizmasini görmek için total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid testlerinin yapilmasi yeterli olacaktir.”

Gelecek yilin ramazan ayi için de tavsiyelerde bulunan Dr. Aytaç Keskinege, diyabet hastalarinin oruç tutmadan önce mutlaka kendi doktorlarina danismasi gerektigine dikkat çekiyor: “Diyabet hastalarinin her ramazandan önce doktorlariyla mutlaka görüsmesi gerekir. Ayrica kronik ilaç kullanan hipertansiyon astim gibi hastalarin oruç tutmalari kesinlikle yanlistir ve olumsuz sonuçlar dogurabilir. Bu gibi düzenli ilaç kullanimi gerektiren hastaliklarda kisilerin ilaçlarini kullanma saatlerine riayet edilmesi tedavinin basarili olmasi için sarttir.”

Tatil sonrasi saglikli bir yasam için…

Saglik için kritik sayilabilecek dönemler arasinda tatilleri de sayabiliriz. Tatiller, hem ruhsal hem bedensel rahatlama için seçtigimiz zamanlardir. Yil içerisinde vücudumuza uyguladigimiz her türlü baskiyi ortadan kaldirdigimiz zamanlar olarak da düsünebiliriz bu dinlenme dönemleri. Bu özgürlük tükettigimiz gidalar için de geçerlidir. Birçogumuz tatillerde uyguladigimiz perhizleri bozar ve “tatil bitince diyete kaldigim yerden devam ederim nasil olsa” diye düsünürüz. Ancak bu dönem esnasinda tükettigimiz gidalarin yaratabilecegi sorunlarin üzerinde durmayiz. Oysaki tatil dönüsü yapilabilecek bazi testlerle vücut sagligini korumak mümkün.

Dr. Aytaç Keskinege, seker ve yag metabolizmasini tatil dönüsü mutlaka tekrar gözden geçirmek gerektiginin altini çiziyor: “Bu amaçla seker metabolizmasi için ‘açlik kan sekeri’ ve ortalama seker seviyesini gösteren HbA1c testlerinin yapilmasi önemlidir. Yag metabolizmasini görmek için ‘total kolesterol’, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserid testlerinin yapilmasi yeterli olacaktir. Kronik hastaligi olan ve bunun için ilaç kullananlar, tatil dönüsü mutlaka doktorlariyla görüserek gerekli testleri en kisa zamanda yaptirmalilar. Öte yandan bazi tatillerden önce de tedbir almak gerekir. Tatilini tropik bölgelerde geçirecek olan kisiler, seyahate çikmadan önce bir doktora danisarak gerekli asilari yaptirmalilar. Eger tatil dönüsü ates, titreme terleme gibi belirtiler ortaya çikarsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir.”

Mevsim degisikliklerine dikkat. Grip asisi sart…

Sonbaharla birlikte yasanan degisimin insan bedeni üzerinde olumsuz etki dogurabilecegini belirten Dr. Keskinege, mevsim degisikliklerinde virütik hastaliklarin daha sik görüldügünü ifade ediyor: “Bu gibi hastaliklar içerisinde en sik karsilasilan grip ve grip salginlaridir. Bunlarin önüne geçmek için sonbaharda, özellikle eylül ekim ayinda grip asisi yaptirmakta fayda var. Ates, titreme, terleme, burun akintisi sikayeti bulunan kisilerin, özellikle de çocuk ve yaslilarin mutlaka bir kan sayimi, sedimantasyon ve CRP ölçtürüp bununla birlikte doktorlarina basvurmasini öneriyoruz.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası