Genel SağlıkHABERLER

ÇOCUĞUNUZ OKUL DÖNEMİNDE DE OYUN OYNASIN!

Uzmanlar, uzun yaz tatilinden sonra okul dönemine geçişte, ödevler kadar oyuna zamanı ayırmanın çocukların okul hayatındaki başarısını arttırdığını belirtiyor.

Tatilde esneyen kurallardan sonra çocukların sorumluluklarla dolu okul ortamına adapte olma sürecinde anne babaya büyük görev düştüğünü söyleyen Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Psikoterapisti Fatma Tosun; bu geçiş döneminde etkinlik takvimi hazırlamanın etkili olacağını açıklıyor.

Psikoterapist Fatma Tosun ‘Anne babaların çocuklarıyla beraber okul ve ders sonrasında parka gitmeleri, günün nasıl geçtiğini konuşmaları, oyun oynamak gibi çocuğun hoşlandığı aktivitelere zaman ayırmaları derslerdeki başarılarında büyük fark yaratıyor. Çünkü; oyun oynamak çocuğun duygularını boşaltmasına, yeni keşiflerde bulunmasına kendini tanımasına ve ifade etmesine fırsat sunuyor’

Çocuklara yaşına uygun görevler vermenin, okulda sosyalleşme ve sorumluluk sahibi olmaları konusunda faydalı olduğunu ifade eden Kadıköy Şifa Sağlık Grubu Psikoterapisti Fatma Tosun; çocuğun yemek masasını toplamaya yardımcı olması, çöpü kapıya koyması, yatağını düzeltmesi, oyuncaklarını toplaması gibi basit sorumluluklar vermenin önemli olduğunu vurguluyor.

Okulların açılmasına bir hafta kala çocukların uyuma ve uyanma saatlerinin erkene çekilmesi gerektiğini söyleyen Psikoterapist Fatma Tosun; bütün bunlara rağmen çocuğun sınıf ortamında dersi dinlemekte zorlandığı, başladığı işi bitirmekte güçlük çektiği, arkadaşlık ilişkilerinde sorun yaşadığı durumlarda bir uzmandan yardım alınmasının faydalı olacağının altını çiziyor.