Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de her yil 100 bine yakin kisi sigara yüzünden hayatini kaybediyor!

500 yili askin süredir dünya çapinda milyarlarca insani ölüme sürükleyen sigara, Türkiye’de de her gün 200 ila 250, her yil ise 100 bine yakin kisinin ölümüne neden oluyor. 19 Temmuz Pazar günü yürürlüge girecek yeni yasa ile olusturulacak %100 Dumansiz Hava Sahasi, yasamlarin bir hiç ugruna kaybolmasini engellemeyi hedefliyor. Türkiye’nin lider ilaç firmasi Novartis ise, sigaranin zararlari konusunda toplum bilincini artirmak üzere çalismalarina devam ediyor.

Sinirlenince, sevinince, üzülünce, heyecanlaninca, sikilinca, beklerken, eglenirken ve daha birçok nedenden ötürü yakilan sigara ülkemizde her gün 200 ila 250 kisiyi ölüme sürüklüyor. Çünkü 70 milyonluk Türkiye nüfusunun 17 milyonu aktif olarak sigara kullaniyor. Uzmanlar, ülkemizde sigaraya baslama yasinin 12’ye düstügünü, sigaranin ülke ekonomisine zararinin ise günde 40 milyon dolara ulastigini (yilda 15 milyar dolar) ifade ediyorlar.

Yakildikça ocak söndüren sigara nedeniyle, Türkiye’deki 17 milyon kullanicinin yasam sürelerinin 8 ila 10 yil kisaldigi tahmin ediliyor. Bile bile erkenden davet edilen ölüm ve hastaliklara en büyük darbe ise 19 Temmuz Pazar günü vuruluyor!

Türkiye’nin lider ilaç firmasi Novartis ise, bu günü milat alarak sigarayi birakmak ya da yakinlarini sigarayi birakmaya tesvik etmek isteyenlere yönelik çalismalarini sürdürüyor. %100 Dumansiz Hava Sahasi projesini destekleyen Novartis, sigaranin zararlari konusunda toplum bilincini artirmayi hedefliyor!

Sigara içenler naftalin, fare zehri, aseton ve füze yakiti da tüketiyor!

Uzmanlar, sigaranin içinde 4000’i askin zehirli madde bulundugunu belirtiyor. Dünya çapinda sigara içen tam 1,3 milyar kisi cigerlerini kanserojen bir madde olan polonyum – 210, radyasyon içeren radon, füze yakiti (metanol), tiner (toluen), tüplerde kullanilan bütan gazi, böcek öldürücü madde DDT, fare zehri arsenik, tuvalet temizleyicisi amonyak, asfaltin hammaddesi katran ve egzoz gazi karbon monoksit basta olmak üzere binlerce zararli kimyasal ile dolduruyor!

Sigaranin saglik üzerindeki zararli etkileri de saymakla bitmiyor. Akciger kanseri vakalarinin yüzde 90’inin, genel kanser vakalarinin yüzde 30’unun ve kansere bagli ölümlerin yüzde 50’sinin sigaradan kaynaklandigi belirtiliyor. Bunlarin yani sira dudak, yanak, girtlak, mide, pankreas ve yemek borusu kanseri, astim ve bronsit, beyin ve kalpte damar tikanikligi, ögrenme bozuklugu, hafiza zayifligi, erken bunama, üst solunum yolu enfeksiyonlari, erkeklerde iktidarsizlik, kemik erimesi, hamilelerde düsük riski, bebeklerde zekâ geriligi gibi nice hastalik da sigara içenleri bekliyor. Bunlarin yani sira sigara kadinlarda dogurganligin azalmasina, erkeklerde ise iktidarsizliga yol açiyor!

Türkiye’de kim, ne kadar sigara içiyor?

Arastirmalar sigara içenlerin yüzde 85’inin gelismemis ve gelismekte olan ülkelerde yasadigina isaret ediyor. Gelismis ülkelerdeki sigara kullanimi giderek azalirken, küresel sigara stratejisi nedeniyle tütün kullanimi gelismemis ve gelismekte olan ülkelere kaydiriliyor.

T.C. Basbakanlik Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) tarafindan gerçeklestirilen ‘Küresel Yetiskin Tütün Arastirmasi 2008’, Türkiye genelinde 15 yas ve üstü bireylerin yüzde 31,3’ünün her gün veya ara sira tütün ve tütün mamulleri kullandigini gösteriyor. Arastirmaya göre, sigara kullanan erkeklerin orani yüzde 47,9 iken kadinlarda bu oran yüzde 15,2 olarak ifade ediliyor. Arastirma sonuçlari ayrica, tütün ve tütün mamulü kullanan bireylerin agirlikli olarak 25-34 (yüzde 40,3) ve 35-44 (yüzde 39,6) yas gruplarina dahil olduklarini da gösteriyor.

Cinsiyet ayrimina göre bakildiginda ise 25-34 yas grubundaki erkeklerin yüzde 58, kadinlarin ise yüzde 22,4 oraninda oldugu görülüyor. Arastirmadan elde edilen diger veriler söyle:

• Kentlerde sigara kullananlarin orani – yüzde 33
• Kirsal kesimde sigara kullananlarin orani – yüzde 27,2.
• Hayati boyunca hiç tütün ve tütün mamulü kullanmadiklarini söyleyenlerin orani – kentte yüzde 51, kirsal alanda yüzde 57,1.
• Sigara paketleri üzerindeki uyari isaretlerini fark eden 15 yas ve üstü sigara kullanicilarinin orani – yüzde 94,5.
• Kirsal alanda kadinlarin yüzde 85,2’si hayatinda hiç sigara kullanmadigini ifade ederken, bu oran erkeklerde 27,9’a düsüyor.

Evde ailesi sigara içen çocuklar günde 5 sigara içmis kadar oluyorlar!

Pasif içiciler yani sigara içen kisilerle ayni havayi soluyanlar da sigaranin fiziksel zararlarindan etkileniyorlar. Bu kisilerde ayrica amfizem ve eriskin astimi gibi hastaliklara da rastlaniyor. Çevresel tütün dumani kalp hastaliklarini da yüzde 20 ila 70 arasinda artiriyor. Uzmanlar, evde ailesi sigara içen bir çocugun günde 5 sigara içmis kadar oldugunu belirtiyor. Sigara, ani bebek ölümü riskini de 2,5 kat artiriyor. Kocasi sigara içen kadinlarin akciger kanserinden ölme riski de yine 2-3 kat daha fazla oluyor.

Bu gidise dur demek elinizde!

Günümüzde, sigarayi birakmaya karar veren kisilere yardimci olacak birçok yöntem ve tedavi bulunuyor. Bunlardan biri olan nikotin replasman tedavisi ise, kendi kendine sigarayi birakmaya çalisan kisilerin elde ettikleri basari oranini ikiye katliyor.

Nikotin replasman ürünleri bedene belli oranlarda nikotin salarak rahatlama sagliyor, böylece sigarasiz yasama alismaya çalisirken nikotin eksikliginin yol açabilecegi semptomlar ortadan kaldirilmis oluyor. Uzmanlar, nikotin replasman ürünleri kullanilirken asla sigara içmeye devam edilmemesi yönünde de uyarida bulunuyor.

Nikotin replasman tedavisi ve bu kapsamda kullanilan ürünler hakkinda gerekli bilgi ve yönlendirme doktor ve eczanelerden alinabiliyor.

* Bu yazida yer alan rakamsal veriler Novartis, Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) ve Türk Toraks Dernegi tarafindan gerçeklestirilen farkli arastirmalardan derlenmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası